Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych wciąż nie wypłaca pieniędzy

Nie wiadomo, jak wyliczyć wysokość świadczenia kompensacyjnego

System wypłacania kompensat za niepożądane zdarzenia medyczne miał zapewnić pacjentom uzyskanie szybkich wypłat i uwolnić lekarzy od ciągania po sądach. Miał też przyczynić się do lepszego poznania źródeł i wyeliminowania tych zdarzeń.

Dlaczego brak wypłat
Rzecznik Praw Pacjenta poinformował Podyplomie.pl, że choć wnioski przyjmowane są od 6 września 2023 r., to wypłat wciąż nie ma.
− Czekamy w dalszym ciągu na wydanie rozporządzenia Ministra Zdrowia, które określi szczegółowy sposób wyliczania wysokości świadczenia kompensacyjnego. Bez tego nie jest możliwe wydawanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Rzecznik poinformował, że od 6 września 2023 roku wpłynęło do niego 205 wniosków o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego.
Zgłoszone sprawy dotyczą: uszczerbku na zdrowiu (56%), zgonu pacjenta (23%) i zakażenia szpitalnego (21%).
Najwięcej zgłoszeń związanych jest z zabiegami operacyjnymi oraz opieką pooperacyjną, przede wszystkim z zakresu chirurgii ogólnej i ortopedii, ale również neurochirurgii czy chirurgii onkologicznej. Relatywnie dużo spraw dotyczy także świadczeń udzielanych na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Blisko 1/5 wniosków wprost wskazuje na zakażenie pacjenta podczas pobytu w szpitalu.
Jak informuje rzecznik Chmielowiec, szczegółowa charakterystyka wpływających spraw, a także z zakresu bezpieczeństwa pacjenta, będzie możliwa dopiero po pewnym czasie, gdy liczba procedowanych wniosków będzie na tyle duża, by umożliwić szerszą analizę.

Wnioski czekają
Co zatem dzieje się z wnioskami? − Wpływające sprawy są na bieżąco procedowane przez rzecznika, który po otrzymaniu kompletnego wniosku wszczyna i prowadzi postępowanie administracyjne – zapewnia nas RPP.
Warto odnotować, że przy Rzeczniku Praw Pacjenta działają obecnie trzy fundusze kompensacyjne – dwa pozostałe obejmują szczepienia ochronne oraz badania kliniczne. Powstawały one w różnym czasie i mają odmienne tryby procedowania. W ocenie rzecznika zasadne jest ujednolicenie tych trybów i zasad wypłaty świadczeń, a także rozważenie połączenia trzech funduszy w jeden.
− Byłoby to też okazją do odpowiedniego poszerzenia ich działalności, np. o szczepienia dobrowolne, a w zakresie zdarzeń medycznych przede wszystkim o ratownictwo medyczne – mówi Podyplomie.pl Bartłomiej Chmielowiec.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – jak działa
Przypomnijmy, że kompensacja zdarzeń medycznych została wprowadzona nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta z 16 czerwca 2023 r.
Pozwala uzyskać rekompensatę osobom, które podczas hospitalizacji doznały uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uległy zakażeniu szpitalnemu. Wnioski można składać od 6 września 2023 r. Udowodnienia winy podmiotu leczniczego nie jest wymagane, a tylko stwierdzenie, że doszło do zdarzenia medycznego, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Przyznanie świadczenia odbywa się więc zgodnie z zasadą no-fault − niezależnie od tego, czy szkoda została wyrządzona z winy szpitala.
Rzecznik Praw Pacjenta wydaje decyzję w sprawie przyznania świadczenia w ciągu 3 miesięcy od otrzymania kompletnego wniosku. Jeśli pacjent przyjmie świadczenie, wypłata następuje w ciągu 14 dni. Jednocześnie wnioskodawca zrzeka się wszelkich roszczeń odszkodowawczych.

Iwona Dudzik