Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Jak nie dopuścić, by mobber zrujnował zdrowie i karierę lekarza
OZZL Mazowsze rozpoczął kampanię antymobbingową
Mazowiecki oddział Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy rozpoczął akcję "Zatrzymaj Mobbing!”. - Według ostatnich danych nawet 80 proc. lekarzy miało kontakt z mobbingiem, a 56 proc. z nich mogło doświadczyć go osobiście – informuje OZZL w komunikacie w mediach społecznościowych. - Jego powszechność nie może sprawić, że przyjmiemy mobbing za normę! – apeluje.
Czym jest mobbing? To działania polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u pracownika zaniżoną ocenę zawodową, izolowanie, poniżenie lub ośmieszenie.
Lekarze, którzy tego doświadczają otrzymają wsparcie związku zawodowego. To, by szukać pomocy jest wręcz koniecznością - mobbing może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, takich jak utrata motywacji, wypalenie zawodowe czy nawet błędy medyczne. Ważne, by w takim momencie się nie izolować.
Nie należy wahać się, lecz zgłosić sytuację pracodawcy lub skontaktować się z OZZL pisząc na dedykowany adres mailowy: mobbing.mazowsze@ozzl.org.pl
Mobbing w prawie
Mobbing jest pojęciem zdefiniowanym prawnie. Zgodnie z art. 94 § 2 Kodeksu Pracy: „mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.”
Mobbing czynny to wprowadzanie pracownika w stan poczucia zagrożenia spowodowanego obarczeniem zbyt dużą odpowiedzialnością przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości podejmowania decyzji. Mobbingiem biernym jest powtarzające się lekceważenie pracownika.
Jak mogą wyglądać zachowania mobbingowe?
Rozpoznanie mobbingu to pierwszy krok, by się z niego wyrwać. Dlatego warto wiedzieć, że w praktyce do takich zachowań należy: poniżanie, lekceważenie lub wyszydzanie pracowników, antagonizowanie ich, traktowanie jak powietrze, rozsiewanie plotek, manipulowanie faktami. Również przydzielanie zadań niezgodnych z kompetencjami, nieuzasadniona krytyka i publiczne podważanie kompetencji.
Jednak o mobbingu można mówić dopiero wówczas, gdy podobne sytuacje powtarzają się wielokrotnie, systematycznie, przez dłuższy czas. Przyjmuje się w doktrynie i orzecznictwie, że długotrwały terror psychiczny w miejscu pracy trwa co najmniej 6 miesięcy. Nie jest to jednak sztywna granica.