BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Specjaliści z Olsztyna i Warszawy połączyli siły i uratowali nogę pacjenta
Nastolatkowi cierpiącemu na neurofibromatozę groziła amputacja
Sukcesem zakończył się skomplikowany, interdyscyplinarny zabieg z użyciem planowania przedoperacyjnego z zastosowaniem druku 3D, zespolenia mikronaczyniowego i przeszczepu tkanek. Przeprowadzili go lekarze ze wspomnianego szpitala we współpracy z dr. n. med. Bartoszem Pachutą z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Jest to pierwsza taka operacja pediatryczna na Warmii i Mazurach.
Pacjentem był 17-letni Kamil z Olsztyna, który dzięki nowoczesnemu leczeniu ma szansę na odzyskanie pełnej sprawności, a nawet uprawianie sportu. Pacjent cierpi na neurofibromatozę, co sprawia, że złamania kości są u niego bardzo trudne do leczenia. Trzy lata temu doznał złamania kości piszczelowej lewej nogi.
Zachowawcze leczenie zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ doszło do destabilizacji zespolenia. Kamil poruszał się tylko o kulach, miał deformację lewej nogi i dolegliwości bólowe. Zdecydowano się więc na operację ratującą jego kończynę przed amputacją.
Lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, opowiada o skomplikowanym zabiegu. Najpierw planowano go z użyciem druku 3D, co pomogło precyzyjnie zaplanować poziom resekcji guza i dostosowania długości zespolenia. Wycięto duży fragment kości i wszczepiono przeszczep mikrochirurgiczny kości strzałkowej z drugiej kończyny pacjenta, wzmocniony dodatkowo przeszczepem allogenicznym. Dzięki temu udało się zachować kończynę oraz możliwość ruchów w stawach.
Operacja trwała 4,5 godziny i została przeprowadzona przez zespół lekarzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz dr. n. med. Bartosza Pachutę z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk zwraca uwagę, że podobne zabiegi przeprowadzają nieliczne ośrodki pediatryczne w Polsce. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z sześciu ośrodków w Polsce prowadzących pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami z neurofibromatozami oraz chorobami pokrewnymi.
Decyzją Ministra Zdrowia od 20 lutego br., Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został powołany do wąskiego grona wysokospecjalistycznych ośrodków kompleksowo leczących pacjentów z neurofibromatozami. Interdyscyplinarny zespół 24 specjalistów dedykowany tylko pacjentom z neurofibromatozami czuwa nad kompleksowością diagnostyki i leczenia każdego pacjenta z NF w szpitalu.