Naczelna Izba Lekarska analizuje stan ochrony zdrowia w Polsce. Czy brakuje nam lekarzy?

Źle wykorzystujemy obecny potencjał

Samorząd lekarski podjął się opracowywania propozycji rozwiązań systemowych, dzięki którym opieka zdrowotna będzie działała sprawniej i poprawi się jakość. W trakcie 4. śniadania prasowego w Naczelnej Izbie Lekarskiej, które odbyło się 6 maja, omawiano wyniki pierwszych prac Komitetu Sterującego ds. transformacji i strategii rozwoju systemu ochrony zdrowia.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, lek. Łukasz Jankowski, wskazał, że analiza danych nie poddała się politycznej manipulacji, a zespół analityków dokonał porównania danych dotyczących liczby lekarzy w Polsce do międzynarodowego benchmarku. Jankowski zauważył, że w obecnie działającym systemie istotnie brakuje lekarzy, lecz niedobór pielęgniarek jest jeszcze bardziej dotkliwy. Jednakże, zdaniem NRL, odpowiedzią na ten problem nie jest jedynie zwiększanie liczby osób w zawodach medycznych.

Eksperci z Naczelnej Izby Lekarskiej podkreślają, że koncentracja na samej tylko liczbie lekarzy nie wystarczy. Konieczne jest spojrzenie na inne zawody medyczne oraz kompleksową organizację systemu ochrony zdrowia. Krzysztof Zdobylak, ekspert NRL ds. transformacji w ochronie zdrowia, zaznaczył, że należy również rozważyć delegowanie pewnych zadań lekarzy innym profesjonalistom medycznym, co mogłoby przynieść oszczędności i poprawę efektywności porównywalną z wykształceniem dodatkowych lekarzy.

Podczas spotkania poruszono także kwestie emigracji lekarzy, kształcenia podyplomowego oraz możliwości oddelegowania pewnych obowiązków lekarzy innym zawodom medycznym. Rzecznik prasowy NIL, lek. Jakub Kosikowski, zauważył, że w Polsce obecnie mamy więcej lekarzy niż pielęgniarek w grupie wiekowej do 45 lat, co stoi w sprzeczności z modelem, gdzie na jednego lekarza przypada około trzech pielęgniarek.

Analiza zespołu ekspertów wskazała również cztery główne problemy w polskiej ochronie zdrowia, m.in. niedostateczną koncentrację na satysfakcji pacjenta oraz brak konsensusu odnośnie priorytetów w reformie systemu.

Eksperci Naczelnej Izby Lekarskiej podkreślili, że reforma musi być holistyczna. Rozwiązania krótkoterminowe muszą iść w parze z długoterminową dyskusją na temat całościowego funkcjonowania systemu zdrowia, biorąc pod uwagę różnice między krajami oraz skalę nakładów. Zmiany są koniecznością, ale muszą być poprzedzone otwartą dyskusją.


id, Źródło: NIL