Świętokrzyskie Centrum Onkologii liderem chirurgii robotycznej w regionie

Roboty da Vinci jak grzyby po deszczu

Specjaliści z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) przeprowadzili w środę pierwszą w regionie operację usunięcia raka jelita grubego przy użyciu zaawansowanego systemu robota chirurgicznego da Vinci. To czwarta procedura wykonana w tej placówce z wykorzystaniem wsparcia robotycznego.

Dyrektor ŚCO, profesor Stanisław Góźdź, podkreślił, że Świętokrzyskie Centrum Onkologii staje się regionalnym liderem w dziedzinie chirurgii robotycznej. Dotychczas techniki te wykorzystywali urolodzy, torakochirurdzy i ginekolodzy, przeprowadzając około 200 operacji. Obecnie stają się one standardem także w chirurgii głowy i szyi.

Robot da Vinci oferuje chirurgom niezrównaną precyzję. Dzięki większemu zakresowi ruchów narzędzi niż ludzka dłoń, lekarze mogą wykonywać skomplikowane manewry nawet w ciasnych przestrzeniach ciała pacjenta. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku operacji przeprowadzanych przez jamę ustną, minimalizując potrzebę zewnętrznych nacięć.

Pierwszy taki zespół diagnostyczno-terapeutyczny

Klinika chirurgii onkologicznej w ŚCO specjalizuje się w operacjach nowotworów przewodu pokarmowego, narządów endokrynnych, piersi i skóry. Rocznie przeprowadza ponad 300 zabiegów operacyjnych, włączając w to diagnostyczne procedury u pacjentów z rakiem jelita grubego.

W 2021 roku powstał Colorectal Cancer Unit, pierwszy w województwie świętokrzyskim wielodyscyplinarny zespół diagnostyczno-terapeutyczny. W jego skład wchodzą specjaliści różnych dziedzin medycznych, którzy zapewniają kompleksową opiekę pacjentom z rakiem jelita grubego. Dzięki temu rocznie około 400 nowych pacjentów jest kierowanych do leczenia w ŚCO.

Robot da Vinci, zakupiony został przez ŚCO w 2023 roku, za kwotę 16 milionów złotych pochodzących z dotacji Ministerstwa Zdrowia.

Perspektywy robotyki w Polsce

Popularność chirurgii robotycznej w Polsce skokowo wzrosła od ubiegłego roku. Od momentu wprowadzenia refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w kwietniu 2023 roku, operacje przy wykorzystaniu da Vinci stały się w Polsce bardziej dostępne. Od sierpnia tego samego roku NFZ obejmuje refundacją także zabiegi raka błony śluzowej macicy oraz raka jelita grubego. To istotnie przyczyniło się do zwiększenia liczby placówek medycznych korzystających z tej zaawansowanej technologii.

Według raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2023” opracowanego przez Upper Finance oraz Polską Federację Szpitali, na jednego robota da Vinci przypada aż 897 000 mieszkańców w Polsce. W porównaniu, w Europie liczba ta wynosi 246 000, a w USA jedynie 65 000. Te statystyki dowodzą, że mimo obecności 43 szpitali i 2 ośrodków podwykonawczych w Polsce korzystających z tej technologii, dostęp do niej nadal jest ograniczony. Prognozy wskazują na poprawę sytuacji - przewiduje się, że do 2025 roku w Polsce będzie około 80 robotów da Vinci, a do 2028 roku nawet 131.

Obecnie w Polsce działa 108 chirurgów posiadających certyfikat Intuitive Surgical, producenta robota da Vinci. Lista placówek korzystających z robotów chirurgicznych da Vinci obejmuje wiele znanych szpitali i klinik. Na czele listy, z aż 9 robotami, znajduje się Warszawa, a także miasta takie jak Poznań czy Katowice, gdzie zlokalizowane są odpowiednio 4 i 3 roboty.


id, Źródło PAP, blog.osoz.pl