Kongres HPV: połączenie teorii i doświadczenia klinicznego

Relacja z wydarzenia poświęconego profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób związanych z HPV. Kongres HPV, który zgromadził specjalistów z różnych dziedzin medycyny, odbył się 10-11 maja w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Wydarzenie stanowiło nie tylko forum wymiany najnowszych osiągnięć naukowych, ale także okazję do dyskusji nad praktycznymi aspektami profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób związanych z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Kierujący merytoryczną częścią kongresu, prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński oraz dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, prof. NIO-PIB, zadbali o to, by uczestnicy mieli dostęp do najnowszych doniesień naukowych oraz praktycznych doświadczeń klinicznych. Spotkanie zgromadziło nie tylko lekarzy różnych specjalności, ale także diagnostów laboratoryjnych, pielęgniarki i położne.

Pierwszego dnia kongresu eksperci z renomowanych ośrodków amerykańskich i europejskich omówili zasady skriningu raka szyjki macicy oraz postępowanie w przypadku dodatniego wyniku HR HPV. Prof. Hubert Wolski zastanowił się nad możliwościami zintegrowanego modelu skriningu raka szyjki macicy w Polsce, podczas gdy prof. Mariusz Zimmer przedstawił doświadczenia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w kolposkopii.

Uczestnikom zaprezentowano analizę pierwszego roku realizacji programu szczepień przeciwko HPV dla 12- i 13-latków w Polsce oraz protokoły postępowania w selekcji pacjentek wysokiego ryzyka HSIL w badaniach przesiewowych. Wykładom towarzyszyły prezentacje przypadków klinicznych oraz dyskusje nad optymalnymi strategiami leczenia i nadzoru po leczeniu zmian śródnabłonkowych szyjki macicy.

Wartościowym elementem kongresu był także panele dyskusyjne, w których konsultanci krajowi i wojewódzcy wspólnie poszukiwali sposobów poprawy profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce.

Drugi dzień poświęcony był schorzeniom inwazyjnym nie tylko u kobiet. Podczas sesji interdyscyplinarnej poruszone były zagadnienia związane z HPV u mężczyzn, w zakresie urologii, chirurgii onkologicznej i laryngologii. Wśród ważnych kwestii znalazły się m.in. odpowiedzi na pytania o sens szczepień przeciwko HPV osób dojrzałych, omówienie immunoterapii w sytuacji nawrotu raka szyjki macicy, operacyjnego leczenia paliatywnego czy leczenia oszczędzającego płodność.

Dodatkowo, warsztaty dla cytodiagnostów i pracowników laboratoryjnych pozwoliły na praktyczne szkolenie w zakresie skriningu i diagnostyki molekularnej HPV.

Uczestnicy mieli okazję zadawać pytania i rozwiać wątpliwości z jakimi stykają się w codziennej praktyce zawodowej.


id