Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Pierwsza trombektomia u dziecka na Dolnym Śląsku
Odważne decyzje lekarzy uratowały życie nastolatki
Lekarze z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej szpitala im. T. Marciniaka we Wrocławiu przeprowadzili pionierską trombektomię u nastoletniej dziewczynki z udarem mózgu. Był to pierwszy taki zabieg wykonany na Dolnym Śląsku. Sukces operacji możliwy był dzięki szybkiej reakcji i trafnym decyzjom pediatrów ze szpitala w Kępnie.
W sobotę 18 kwietnia rzeczniczka prasowa Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu, Agnieszka Czajkowska-Masternak, poinformowała o interwencji, która wymagała szybkich i trafnych decyzji. „Życie 16-latki było poważnie zagrożone. Dlatego tak ważna jest szybka i trafna diagnoza. Brawa należą się także pediatrom ze szpitala powiatowego w Kępnie, którzy szybko przekazali dziewczynkę do szpitala, w którym mógł być wykonany zabieg. W przypadku udarów czas jest kluczowy,” podkreśliła dr n. med. Katarzyna Lubkowska, neurolog interwencyjny, która przeprowadziła zabieg trombektomii.
Szybka diagnoza i działanie
Dziewczynka trafiła na dziecięcy SOR w szpitalu im. Marciniaka z ostrym niedowładem prawej strony ciała i zaburzeniami mowy. W szpitalu powiatowym w Kępnie, gdzie najpierw przeprowadzono wstępne badania, zdiagnozowano ostre zmiany niedokrwienne, potwierdzając udar. Dzięki natychmiastowemu przekazaniu pacjentki do szpitala we Wrocławiu, możliwe było wykonanie trombektomii, czyli usunięcia skrzepu z naczynia krwionośnego.
Po zabiegu dziewczynka została przeniesiona na Oddział Neurologii Dziecięcej, gdzie poddana była dalszemu leczeniu i rehabilitacji. Dzięki szybkiemu działaniu i kompleksowej opiece, pacjentka jest w dobrym stanie i pozostaje pod kontrolą lekarzy neurologów.
Wyjątkowy przypadek udaru u dziecka
Dr Katarzyna Lubkowska zwraca uwagę na trudność diagnostyczną udarów u dzieci, które w praktyce zdarzają się rzadko. „U młodszych pacjentów udary są rzadsze niż u dorosłych i trudniejsze do zdiagnozowania. U dziecka nie zawsze w pierwszej kolejności myślimy o tym, że przyczyną objawów prezentowanych przez pacjenta jest właśnie udar. Zdarza się więc, że dzieci trafiają do naszego ośrodka zbyt późno, żeby przeprowadzić leczenie przyczynowe. W tym przypadku, lekarze z Kępna naprawdę szybko i skutecznie zadziałali,” mówi dr Lubkowska.
Po kilku miesiącach od zabiegu, dziewczynka była na kolejnej wizycie kontrolnej, gdzie stwierdzono jej pełną sprawność. „Mogę zapewnić, że wróciła do pełnej sprawności,” dodaje neurolożka.
Przyczyny i objawy udaru u dzieci
Dr Dorota Cichosz, neurolog z Oddziału Neurologii Dziecięcej, wskazuje, że przyczyny udaru u dzieci często różnią się od tych u dorosłych. Wymienia między innymi choroby serca, zaburzenia hematologiczne, zapalenia naczyń oraz schorzenia reumatologiczne, genetyczne i metaboliczne. „Jednak przebieg udaru u dzieci i u osób dorosłych jest podobny,” zaznacza dr Cichosz.
Znaczenie szybkiej reakcji
Udar mózgu jest nie tylko poważnym zagrożeniem zdrowia, które dotyczy osób dorosłych, ale także dzieci. W Polsce udar występuje średnio co 8 minut, dotykając około 60-70 tysięcy osób rocznie. Ważne jest, aby natychmiast wezwać pomoc w przypadku wystąpienia takich objawów jak niedowład lub porażenie mięśni twarzy, rąk lub nóg, zaburzenia mowy, widzenia, czy zawroty głowy.
Pierwszy przypadek trombektomii u dziecka na Dolnym Śląsku dowodzi, że szybkie wezwanie pomocy, wdrożenie natychmiastowej diagnostyki i procedur leczniczych w przypadku udarów mózgu, umożliwia powrót do pełnej sprawności.