Szczecińscy chirurdzy rozpoczęli robotyczne operacje jelita grubego

Jakie kolejne zastosowania da Vinci planuje szpital?

Chirurdzy w Szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej przeprowadzili pierwszą w leczeniu raka jelita grubego operację robotyczną z użyciem nowoczesnego systemu da Vinci. 85-letni pacjent, który przeszedł zabieg, już pięć dni później opuścił szpital w dobrym stanie.
Pionierska operacja możliwa była dzięki pracy i zaangażowaniu zespołu chirurgów, którzy po intensywnym szkoleniu, zdaniu egzaminów i uzyskaniu certyfikatów rozpoczęli pracę z robotem da Vinci. Operacja, której podjął się dr Paweł Szakoła, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, polegała na przedniej resekcji odbytnicy – usunięciu fragmentu jelita wraz z guzem. – Chirurgia robotyczna daje nam mnóstwo nowych możliwości – mówi dr Szakoła. – Widoczność szczegółów i precyzja, jaką oferuje system da Vinci, znacznie podnosi bezpieczeństwo pacjenta – dodaje.

Innowacyjna technologia
Robot da Vinci, zakupiony za blisko 15 milionów złotych dzięki wsparciu funduszy europejskich, dał szczecińskiemu szpitalowi nowe możliwości leczenia. Dotychczasowe operacje raka jelita grubego wykonywano głównie techniką laparoskopową. Teraz, dzięki zaawansowanej technologii, pacjenci mogą liczyć na krótszy czas hospitalizacji, mniejszą utratę krwi, szybszy powrót do zdrowia oraz minimalizację bólu pooperacyjnego.
Kluczowa jednak jest rola lekarzy oraz ich wiedza, doświadczenie i gotowość do adaptacji nowych metod leczenia. – To dla chirurga nowe doświadczenie, takie operowanie przy konsoli, która pozwala skupić się wyłącznie na polu operacyjnym – podkreśla dr Szakoła. – Robotyka daje nam ogromne możliwości, które przekładają się na lepsze rezultaty dla pacjentów – dodaje.

Przyszłość chirurgii
System da Vinci będzie głównie używany przy operacjach raka jelita grubego, ale jego potencjał jest znacznie szerszy. Od marca, kiedy zaczęli go wykorzystywać urolodzy, przeprowadzono już 33 operacje, w tym prostatektomie, cystektomie i resekcje guza nerki. Koordynator programu robotycznego Marcin Treska zapowiada kolejne zabiegi, które mają odbyć się jeszcze w tym tygodniu.

Globalny zasięg technologii da Vinci
Robot da Vinci to globalny fenomen – na świecie jest ich 9 tysięcy, w Europie 1500, a w Polsce ponad 40. W województwie zachodniopomorskim działają dwa takie urządzenia. Dotychczas na świecie przeprowadzono 14 milionów zabiegów z użyciem tej technologii, co świadczy o jej niezawodności i ogromnym znaczeniu w medycynie.

id, Źródło: spwsz.szczecin.pl