Lekarze otrzymali darmowy sprzęt. Teraz zapłacą podatek?

Fiskus chce, by przedsiębiorcy rozliczyli się z darowizny

Czy lekarz, który otrzymał sprzęt komputerowy w ramach programu e-Gabinet+, musi zapłacić podatek? Jak informuje “Rzeczpospolita”, według skarbówki jak najbardziej tak.

Rzeczpospolita opisuje przykład lekarki, która otrzymała komputer z programu Ministerstwa Zdrowia “Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia z wykorzystaniem narzędzia centralnego”. Kobieta zapytała Urząd Skarbowy, jak należy rozliczyć ten sprzęt. Okazało się, że jeśli otrzymała umowę darowizny, to znaczy, że dostała wsparcie rzeczowe, które należy opodatkować zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. Odpowiedź brzmiała następująco:

“Jeżeli wartość sprzętu przekracza kwotę wolną dla trzeciej grupy (czyli dla podmiotów niespokrewnionych), która obecnie wynosi 5733 zł, lekarka musi złożyć zeznanie SD-3. Ma na to miesiąc od otrzymania darowizny (interpretacja nr 0111-KDIB2-3.4015.44.2024.1.BD)”.

Mówiąc prościej, wyjaśnienie Urzędu Skarbowego oznacza dwie rzeczy:

1. Kwota wolna od podatku: Istnieje kwota, do której wartość darowizny (czyli w tym przypadku komputera) jest zwolniona z podatku. Dla osób niespokrewnionych, takich jak pracownicy medyczni otrzymujący sprzęt od Ministerstwa, ta kwota wynosi 5733 zł.

2. Złożenie zeznania: Jeśli wartość komputera przekracza tę kwotę, osoba otrzymująca sprzęt (np. lekarka) musi zgłosić to do Urzędu Skarbowego. Powinna wypełnić formularz SD-3 i złożyć go w ciągu miesiąca od momentu otrzymania komputera.

Jeśli więc lekarka dostaje komputer wart więcej niż 5733 zł, musi poinformować o tym Urząd Skarbowy, wypełniając i składając odpowiedni formularz w ciągu 30 dni.

O programie ministerstwa

Przypomnijmy, że pogram Ministerstwa Zdrowia "Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia z wykorzystaniem narzędzia centralnego" ma na celu cyfryzację placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) poprzez wdrożenie aplikacji e-Gabinet+. Projekt ten obejmuje pełną informatyzację procesów związanych z udzielaniem świadczeń, wymianą Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM), oraz rozliczaniem świadczeń z NFZ. Dzięki temu pacjenci zyskują lepszy dostęp do świadczeń, poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz łatwiejszy dostęp do dokumentacji medycznej.

Projekt jest finansowany ze środków unijnych w ramach inicjatywy REACT-EU, z całkowitym budżetem wynoszącym około 199 milionów złotych. Program przewiduje wsparcie dla 1400 placówek POZ, które zostaną wyposażone w niezbędną infrastrukturę teleinformatyczną oraz aplikację e-Gabinet+.

Problemy nie po raz pierwszy

Warto dodać ze “Rzeczpospolitą”, podobny problem podatkowy mieli nauczyciele i uczniowie, którzy także otrzymali rządowe laptopy. Ostatecznie minister finansów wydał rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku i problem został rozwiązany.


id, Źródło: rp.pl