Lekarze będą mieli pewność, że dane ich pacjentów są bezpieczne

Cyberbezpieczeństwo medyczne: nowa koalicja zajmie się ochroną

29 maja na terenie Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL (COBIK NIL) zawarto porozumienie, które ma szansę poprawić bezpieczeństwo danych medycznych w Polsce, a tym samym ułatwić pracę lekarzy, którzy ze spokojem będą mogli skupić się na pracy z pacjentem. Fundacja Healthcare Poland wraz z kluczowymi partnerami – Polską Federacją Szpitali oraz Krajową Izbą Domów Opieki – zainaugurowała Koalicję na rzecz Cyberbezpieczeństwa w Ochronie Zdrowia.

Ważne dla lekarzy
Z perspektywy codziennej pracy lekarza cyberbezpieczeństwo może wydawać się odległym problemem, zajęciem dla informatyków i administratorów sieci. Jednak w dobie cyfryzacji ochrony zdrowia, kiedy coraz więcej informacji o pacjentach przechowywanych jest w formie elektronicznej każdy błąd, każdy wyciek danych może mieć poważne konsekwencje. Tymczasem właśnie lekarze zobowiązani są dbać o poufność i bezpieczeństwo danych swoich pacjentów. Nowa Koalicja nie tylko zajmie się zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa, ale także wesprze lekarzy w tym zadaniu.
Lekarze mogą liczyć na konkretne korzyści płynące z działań Koalicji. Po pierwsze, organizowane będą szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, które pomogą personelowi medycznemu zrozumieć zagrożenia i nauczyć się, jak im przeciwdziałać. Szpitale będą przechodziły audyty bezpieczeństwa, co zapewni, że infrastruktura IT jest odpowiednio zabezpieczona. Dodatkowo wdrożone zostaną standardy cyberbezpieczeństwa, które uproszczą i ujednolicą procedury, co przełoży się na większy komfort pracy lekarzy.

Cyberzagrożenia w świecie medycyny
W erze cyfryzacji cyberbezpieczeństwo jest palącym problemem również w sektorze ochrony zdrowia. Szpitale i placówki medyczne są atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców ze względu na ogromne ilości cennych danych osobowych. Ataki typu ransomware, wycieki danych pacjentów, a nawet sabotaże systemów telemedycznych to tylko niektóre z zagrożeń, z którymi muszą mierzyć się współczesne placówki medyczne. Incydenty takie jak atak hakerski w Wielkiej Brytanii na firmę Synnovis 3 czerwca, gdy kilka londyńskich szpitali i przychodni miało potężne trudności, czy cyberatak na NHS w 2017 roku powodujący paraliż wielu placówek, pokazują skalę problemu i potrzebę wzmocnienia zabezpieczeń.

Liderzy bezpieczeństwa
– Koalicja, którą powołaliśmy, jest krokiem w stronę bezpieczeństwa pacjentów, lekarzy oraz innych pracowników medycznych, którzy wprowadzają dane – podkreśla Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Inicjatywa ma zasięg ogólnopolski, co oznacza, że każdy, kto działa w sektorze ochrony zdrowia, może do niej dołączyć.
W inauguracji Koalicji uczestniczyli m.in. prof. dr hab. n. med. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, oraz Roman Łożyński, dyrektor Centrum Informatyki Resortu Finansów. – Polska jest postrzegana jako kraj, w którym pracują bardzo dobrzy lekarze, pielęgniarki, pracownicy medyczni, ale nie zawsze jako kraj z bezpiecznym i dobrym systemem ochrony zdrowia – zauważył prof. Fedorowski. Koalicja ma zmienić ten stan rzeczy, by personel medyczny mógł bezpiecznie skupić się na opiece nad pacjentami.

id, Źródło: izba-lekarska.pl