Lekarze zaproponują diagnostykę prenatalną wszystkim ciężarnym

Lepsze monitorowanie zdrowia pacjentek i płodów

Każda ciężarna pacjentka, niezależnie od wieku, będzie mogła skorzystać z bezpłatnych badań prenatalnych finansowanych przez NFZ już od czerwca. Dzięki nowym regulacjom, lekarze mają teraz większe możliwości zapewnienia kompleksowej opieki swoim pacjentkom.

Aby zapewnić przyszłym matkom bezpieczny przebieg ciąży, kluczowe jest monitorowanie zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. Badania prenatalne odgrywają w tym procesie niezwykle ważną rolę, bo umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych chorób lub wad oraz szybkie podjęcie odpowiednich działań medycznych.

Jakie choroby można wykryć?
Diagnostyka prenatalna umożliwia rozpoznanie takich schorzeń jak zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa, zespół Klinefeltera, fenyloketonuria, hemofilia, mukowiscydoza, wrodzona łamliwość kości, rdzeniowy zanik mięśni i dystrofia mięśniowa. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie leczenia już na etapie ciąży lub odpowiednie przygotowanie do terapii po narodzinach dziecka.

Nowe zasady i program badań prenatalnych NFZ
NFZ w ramach programu badań prenatalnych oferuje bezpłatne badania diagnostyczne dla wszystkich ciężarnych. Program obejmuje zarówno badania nieinwazyjne, jak i inwazyjne, w zależności od potrzeb i wyników wstępnej diagnostyki.

Badania nieinwazyjne:
•    USG płodu między 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+6 dni) tygodniem ciąży.
•    Badania biochemiczne w zależności od wieku ciąży: PAPP-A, free-β-hCG, AFP, Estriol.

Badania inwazyjne:
•    Amniopunkcja
•    Biopsja trofoblastu
•    Kordocenteza
Wszystkie te procedury mają na celu zweryfikowanie nieprawidłowych wyników uzyskanych w badaniach nieinwazyjnych i są wykonywane pod kontrolą USG po uzyskaniu zgody pacjentki.

Rola lekarzy w programie badań prenatalnych
Specjaliści ginekologii i położnictwa odgrywają kluczową rolę w kierowaniu pacjentek na badania prenatalne. To oni, prowadząc ciążę, oceniają wskazania medyczne do wykonania poszczególnych badań i wydają skierowania. Ważne jest, aby lekarze byli dobrze poinformowani o nowym programie i dostępnych badaniach, aby mogli skutecznie doradzać pacjentkom i zapewnić im najlepszą możliwą opiekę.

Jak przystąpić do programu?
Aby skorzystać z badań prenatalnych w ramach NFZ, pacjentka powinna zgłosić się do poradni ginekologiczno-położniczej realizującej program. Należy zabrać ze sobą skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, wyniki dotychczasowych badań oraz dokument tożsamości.
Lekarze mogą zapoznać się ze szczegółami programu na stronie internetowej NFZ, by w pełni wykorzystać te nowe możliwości w swojej codziennej praktyce.

id