Innowacyjny implant słuchowy pierwszy raz wszczepiony na Śląsku

Nowe możliwości leczenia pacjentów z niedosłuchem

Pierwsza w województwie śląskim operacja wszczepienia nowoczesnego implantu słuchowego odbyła się w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach. Tego typu operacje zapewniają poprawę jakości życia pacjentom z głębokim niedosłuchem.

Operacja, która odbyła się w piątek, była przeprowadzona przez zespół specjalistów pod kierunkiem dr Katarzyny Kędzi-Przytuły z oddziału otolaryngologii oraz dr. hab. Wojciecha Gawęckiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Pacjentem był 70-letni mężczyzna z głębokim niedosłuchem mieszanym ucha lewego, który cierpiał na tę przypadłość od dzieciństwa.

Zabieg trwał zaledwie godzinę, od pierwszego cięcia do założenia szwów i opatrunku. Operacja przebiegła bez komplikacji, a pacjent czuje się dobrze. Teraz czeka na założenie zewnętrznej części procesora, co nastąpi za około 4-5 tygodni, po wygojeniu rany i ściągnięciu szwów.

Nowy system Osia

Wszczepiony implant, system Osia, jest pionierskim rozwiązaniem w leczeniu niedosłuchu. Składa się z dwóch części: wszczepialnej oraz zewnętrznej, magnetycznej. Dzięki temu połączeniu zachowana jest ciągłość skóry pacjenta, co znacząco redukuje ryzyko infekcji i poprawia komfort użytkowania.

Dr Kędzia-Przytuła podkreśla, że Osia to aktywny implant piezoelektryczny, co oznacza, że przetwornik dźwięku jest wszczepiany do wnętrza ciała. To znacząco poprawia jakość dźwięku w porównaniu do pasywnych implantów magnetycznych, w których dźwięk wibruje na zewnątrz. Piezoelektryczny przetwornik charakteryzuje się mniejszą awaryjnością i lepszą kompatybilnością z badaniami rezonansu magnetycznego.

Poprawa jakości życia

Choć każda proteza słuchu oferuje inne doświadczenie niż naturalne słyszenie, pacjenci zazwyczaj szybko przyzwyczajają się do nowego sposobu odbierania dźwięków. Jak zauważa dr Kędzia-Przytuła, jakość życia pacjentów znacząco wzrasta, co potwierdzają doświadczenia kliniki w Poznaniu, gdzie wykonano już prawie 40 takich operacji.

Szpital im. A. Mielęckiego w Katowicach planuje jeszcze w tym roku przeprowadzić kolejne cztery operacje z użyciem systemu Osia, co otwiera nowe możliwości leczenia dla pacjentów z różnymi rodzajami niedosłuchu.

Niedosłuch – globalny problem

Głęboki niedosłuch to poważny problem zdrowotny na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 5% ludności świata – czyli około 430 milionów osób – zmaga się z tak poważnym stopniem niedosłuchu, że wymaga to rehabilitacji. Przyczyny niedosłuchu są różnorodne i obejmują czynniki genetyczne, urazy akustyczne, infekcje oraz starzenie się.

Dostępne metody leczenia obejmują aparaty słuchowe, implanty ślimakowe oraz najnowsze technologie, takie jak implanty na przewodnictwo kostne. W Polsce dostępność zaawansowanych technologii w leczeniu niedosłuchu jest ograniczona, a długie kolejki do specjalistów i wysokie koszty leczenia stanowią dodatkowe wyzwania. Wprowadzenie nowoczesnych systemów, takich jak Osia, daje jednak nadzieję na poprawę tej sytuacji i zwiększenie dostępności skutecznych metod leczenia dla pacjentów z niedosłuchem.

id, PAP