Koniec sporu o mleko: kary dla lekarzy unieważnione!

Długa walka zakończyła się zwycięstwem pediatrów

Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła zakończenie długiego sporu z lekarzami. Na czwartkowej konferencji prasowej przekazała, że zleciła Narodowemu Funduszowi Zdrowia (NFZ) przystąpienie do ugód sądowych z lekarzami, którzy zostali ukarani za przepisywanie preparatów mlekozastępczych poza wskazaniami refundacji.
– Kończymy spór wokół refundacji preparatu mlekozastępczego. Dobrostan tych maleńkich pacjentów jest najważniejszy – powiedziała minister Leszczyna podczas wspólnej konferencji z prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej Łukaszem Jankowskim.

Trudne decyzje lekarzy
Spór dotyczył refundacji mleka Neocate LCP, które w wielu przypadkach jest jedyną tolerowaną opcją dla dzieci cierpiących na ciężkie alergie pokarmowe. Konflikt wybuchł, gdy NFZ ograniczył refundację tego preparatu do dzieci do 18. miesiąca życia, zalecając inne mleko zastępcze dla starszych dzieci. Problemem stało się to, że nie wszystkie dzieci tolerowały nowy preparat, co skłoniło niektórych pediatrów do przepisywania mleka Neocate LCP poza obowiązującymi wytycznymi. W wyniku tego NFZ nałożył na lekarzy kary finansowe, w niektórych przypadkach sięgające 160 tysięcy złotych.
Nie było to nic nowego. Już we wcześniejszych latach lekarze byli karani przez NFZ za preskrypcję poza wskazaniami refundacyjnymi.

Interwencja Naczelnej Rady Lekarskiej
W odpowiedzi na kary Naczelna Rada Lekarska (NRL) powołała zespół niezależnych ekspertów ds. merytorycznej oceny preskrypcji preparatów mlekozastępczych. Eksperci ocenili, że nałożenie kar finansowych było niesłuszne. Ich raport, który trafił do decydentów, podkreślił, że decyzje NFZ były nieadekwatne wobec potrzeb pacjentów.
Minister Leszczyna poinformowała, że NFZ został zobowiązany do przystąpienia do ugód sądowych. Oznacza to, że lekarze nie będą musieli płacić nałożonych kar. – To, co do tej pory było niemożliwe, okazało się możliwe. Dziś wygrywają pacjenci, możemy liczyć, że te sprawy zakończą się ugodami – skomentował Łukasz Jankowski, szef Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wsparcie dla lekarzy i pacjentów
Walka o refundację i niekaranie lekarzy była częścią szerszej dyskusji na temat dostępu do leków refundowanych oraz poprawy systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Lekarze i organizacje pacjentów argumentują, że kluczowe jest zapewnienie jak najszerszego dostępu do potrzebnych leków.
Decyzja Ministerstwa Zdrowia i NFZ wskazuje, że potrzebny jest bardziej sprawiedliwy i elastyczny system refundacji, który pozwoli lekarzom lepiej odpowiadać na rzeczywiste potrzeby pacjentów.


id, PAP