ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowy program refundacji in vitro: 166 ciąż od czerwca
Sukces ogólnopolskiego programu dzięki wysiłkom specjalistów
Ogólnopolski program refundacji in vitro, który rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku, przynosi pierwsze wyniki. Jak poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna, dzięki wsparciu finansowemu z programu 166 pacjentek zaszło w ciążę.
W rozmowie w TVP Info Izabela Leszczyna podkreśliła, że do programu zakwalifikowano 8 tys. par, z których ponad 3 tys. już rozpoczęło leczenie metodą pozaustrojowego zapłodnienia.
Profesjonalizm lekarzy i ośrodków medycznych
Program refundacji in vitro to ogromne przedsięwzięcie, którego sukces zależy od wysokich umiejętności lekarzy oraz zespołów medycznych w ośrodkach wyspecjalizowanych w procedurach wspomaganego rozrodu. W Polsce 40 ośrodków medycznych spełniło wymogi i bierze udział w programie.
Lekarze nie tylko przeprowadzają skomplikowane procedury medyczne, ale również odgrywają rolę doradczą i emocjonalną dla par, które zmagają się z problemem niepłodności.
Szczegóły programu
Program refundacji obejmuje do sześciu procedur wspomaganego rozrodu, w tym:
• do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia,
• do dwóch cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń,
• do sześciu cykli z dawstwem nasienia, z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu.
Kryteria kwalifikacji do programu uwzględniają wiek – kobiety do 42. roku życia dla korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia i do 45. roku życia dla korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka. Limit wieku dla mężczyzn wynosi 55 lat.
Dodatkowo program finansuje również wsparcie dla pacjentów przed leczeniem onkologicznym lub w jego trakcie, w tym zabiegi pobrania, mrożenia i przechowywania komórek rozrodczych. Kobiety do 40. roku życia i mężczyźni do 45 lat mogą skorzystać z tej formy wsparcia.
Współpraca z ośrodkami medycznymi
Program realizowany jest w 40 ośrodkach medycznych w Polsce, które zostały ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia 24 maja 2024 roku. Dzięki uproszczonym procedurom pary mogą aplikować za pośrednictwem formularza online, co znacznie ułatwia dostęp do leczenia.
Na leczenie przeznaczono w budżecie państwa każdego roku 500 mln zł. Łącznie do 2028 r. to 2,5 mld zł.
Ogólnopolski program refundacji in vitro, który rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku, przynosi pierwsze wyniki. Jak poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna, dzięki wsparciu finansowemu z programu 166 pacjentek zaszło w ciążę.
W rozmowie w TVP Info, Izabela Leszczyna podkreśliła, że do programu zakwalifikowano 8 tys. par, z których ponad 3 tys. już rozpoczęło leczenie metodą pozaustrojowego zapłodnienia.
Program, opracowany na podstawie ustawy uchwalonej pod koniec 2023 roku, przewiduje coroczną alokację co najmniej 500 milionów złotych na refundację in vitro, a jego całkowity budżet wynosi 2,5 miliarda złotych do końca 2028 roku.