ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Cyfryzacja dokumentacji szczepień na horyzoncie
Dr Grzesiowski o obowiązku raportowania wszystkich szczepień
Główny Inspektor Sanitarny, dr Paweł Grzesiowski, przypomniał w piśmie do Naczelnej Izby Lekarskiej, konsultantów krajowych oraz najważniejszych organizacji w ochronie zdrowia o ważnej zmianie w dokumentowaniu szczepień ochronnych
Nowe obowiązki lekarzy i asystentów medycznych wprowadzono 1 października 2023 roku. Każda osoba przeprowadzająca zalecane szczepienie zobowiązana jest do rejestrowania informacji o szczepieniu oraz kwalifikacji pacjenta w elektronicznym systemie „e-Karta Szczepień”, dostępnym poprzez aplikację Gabinet.gov lub zintegrowane z platformą P1 oprogramowanie gabinetowe.
Ma to uprościć oraz zunifikować proces dokumentowania szczepień, co jest częścią szerszego trendu cyfryzacji w polskim systemie ochrony zdrowia. Przepisy te obejmują zarówno szczepienia obowiązkowe, jak i zalecane, które są wykonywane zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Kluczowym elementem nowelizacji jest obowiązek dokonania stosownego wpisu do e-Karty Szczepień bezpośrednio po przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego i szczepienia.
Wpisy w systemie mogą być dokonywane przez lekarzy lub upoważnionych asystentów medycznych. Co ważne, przewidziano też możliwość wprowadzania danych o wcześniej wykonanych szczepieniach, które zostały udokumentowane w formie papierowej lub w innych, niezintegrowanych z P1 aplikacjach. To oznacza, że lekarze będą mogli zaktualizować historię szczepień pacjentów bez względu na sposób wcześniejszego ich dokumentowania.
Wprowadzając zmiany, Główny Inspektor Sanitarny zwraca uwagę na konieczność przygotowania medyków do nowego systemu. Wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską, Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych oraz innymi kluczowymi interesariuszami, planowane są szkolenia online.
Ten dodatkowy wysiłek przyniesie jedna korzyści: poprawę efektywności dokumentacji szczepień, redukcję błędów ludzkich oraz szybszy dostęp do historii szczepień, co jest szczególnie istotne wobec rosnących wymagań zdrowotnych oraz potrzeby szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych.
Dr Grzesiowski zwrócił się do organizacji o wsparcie oraz zachęca do udziału w szkoleniach i wdrażania zmian.
Wprowadzenie e-Karty Szczepień to nie tylko zmiana formalna, ale także realizacja strategii pełnej digitalizacji i zintegrowaniu dokumentacji medycznej. Ułatwi to pracę lekarzom, zwiększy przejrzystość systemu i w efekcie, przyczyni się do lepszej kontroli szczepień.