Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Przerywacz napływu – nową broń w walce z tętniakami zastosowano we Wrocławiu
Neurochirurdzy pionierskie zabiegi wykonali u czterech pacjentek
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu neurochirurdzy i radiolodzy po raz pierwszy w Polsce zastosowali innowacyjne urządzenie – przerywacz napływu, w leczeniu tętniaków mózgu. Metoda pozwala zwiększyć precyzję zabiegów, a także podnosi bezpieczeństwo pacjentów.
Przerywacz napływu to nowatorskie urządzenie, które, jak podkreślają lekarze, działa z niespotykaną wcześniej precyzją. Urządzenie to, dostępne na rynku od zaledwie miesiąca, po raz pierwszy zostało użyte w Polsce podczas zabiegów 12 sierpnia we Wrocławiu. – „Do tej pory nowy typ przerywacza przepływu zastosowano w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Jesteśmy pierwszym polskim szpitalem, który wykorzystał to urządzenie, a wyjątkowości dodaje fakt, że pierwszego dnia pomogliśmy aż czterem chorym” – powiedział dr Maciej Miś, neuroradiolog z USK.
Technologia, która ratuje życie
Przerywacz napływu działa w sposób, który można porównać do rozwijającego się pączka kwiatu. Po wprowadzeniu do tętniaka przez mikrocewnik, urządzenie to rozpręża się, zwiększając swoją objętość z mniej niż jednego milimetra do nawet ośmiu milimetrów. Tak precyzyjna kontrola nad przepływem krwi pozwala na skuteczniejsze leczenie skomplikowanych tętniaków, minimalizując ryzyko pęknięcia i innych powikłań.
We Wrocławiu urządzenie zostało zastosowane u czterech kobiet w wieku od 50 do 74 lat, zmagających się z dużymi i nieregularnymi tętniakami, które niosły ze sobą bardzo wysokie ryzyko pęknięcia.
Liderzy innowacji w neurochirurgii
Za sukcesem zabiegów stoi dr Maciej Miś, neurochirurg znany z innowacyjnych podejść do leczenia tętniaków mózgu. Medyczny świat usłyszał o braciach neurochirurgach Macieju i Marcinie w 2017 r., gdy opracowaną przez siebie metodą operowali 34-letniego mężczyznę z tętniakiem mózgu o wyjątkowo skomplikowanej budowie, z którego wychodziły aż trzy naczynia. Zdaniem innych lekarzy można było pomóc. Stworzona przez nich technika która umożliwia leczenie złożonych tętniaków ochrzczona została "Teddy Bear Technique".
Obecnie wprowadzona we Wrocławiu nowość pokazuje, że wciąż brania należą do czołowych neurochirurgów w Polsce, którzy nie boją się wprowadzać nowatorskich rozwiązań.