BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Wczesna diagnoza wad postawy umożliwi skuteczniejszą terapię
Program bezpłatnych badań stóp dla młodych pacjentów
W 16 ośrodkach w kraju można bez skierowania skorzystać z bezpłatnego badania stóp pacjentów od 5. do 16. roku życia – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Rozpoczął się pilotażowy program diagnostyczny.
– Wady postawy dotykają w Polsce 50-90 proc. dzieci i młodzieży. Nieleczone mogą negatywnie wpływać na cały układ ruchowy. Wczesna diagnoza to skuteczniejsza terapia – wskazało Ministerstwo Zdrowia na platformie „X” (dawniej Twitter), zachęcając do skorzystania bez skierowania z bezpłatnego badania stóp młodych pacjentów, które można przeprowadzić w jednym z 16 ośrodków w kraju.
Nowy program badań już się rozpoczął
Nieleczone wady kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego – zaznaczono w komunikacie resortu. – Tym samym mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczniejszą terapię – informuje MZ.
Jak czytamy, rozpoczął się program pilotażowy program badania stóp skierowany do dzieci i młodzieży od 5. do 16. roku życia. – Program jest skierowany do dzieci od 5. roku życia, aby już od tego wieku profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy – wyjaśnił w komunikacie Maciej Karaszewski z Narodowego Funduszu Zdrowia, który wspólnie z ministerstwem realizuje program. – Rolą pilotażu jest sprawdzenie w praktyce efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci.
Zakres badań
Program ma objąć 24 tys. pacjentów. Przejdą oni:
• badania manualne, które pozwalają na ocenę stanu stóp oraz zdiagnozowanie przyczyny i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból
• badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp.
• komputerowe badanie stóp na platformie polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu.
Bezpłatnie i bez skierowania
Badania w ramach pilotażu są bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy zgłosić się do jednego z 16. ośrodków w Polsce, które realizują program (lista tutaj). Na badania nie potrzeba skierowania, warto poinformować pacjentów o możliwości skorzystania z akcji.
Jak zapowiedziało ministerstwo, NFZ przeznaczy na realizację pilotażu ok. 5,5 mln zł. Program ma potrwać do 2025 r.