Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Rezydenci zaniepokojeni zmianami w dostępie do miejsc rezydenckich
Wielu młodych lekarzy musi dramatycznie zmodyfikować plany
W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja wśród młodych lekarzy na temat niespodziewanych zmian w dostępności miejsc rezydenckich. 30 sierpnia rezydenci zrzeszeni w Porozumieniu Rezydentów OZZL poinformowali o poważnych ograniczeniach w dostępie do miejsc specjalizacyjnych w różnych regionach kraju. Zaledwie miesiąc przed zakończeniem rekrutacji lista dostępnych miejsc rezydenckich została drastycznie zmieniona, co wielu młodych lekarzy zmusi do nagłej modyfikacji życiowych planów.
Drastyczne zmiany i problemy systemowe
Zmiany w rozdziale miejsc rezydenckich wynikają z wyników reakredytacji jednostek szkoleniowych. W województwie pomorskim prawie 40% placówek straciło akredytację niezbędną do prowadzenia specjalizacji, a w Gdańsku całkowicie zniknęły miejsca na kardiologię, psychiatrię i hematologię. Podobne problemy są w innych regionach kraju. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różnorodne: od niewystarczającej infrastruktury i wyposażenia oddziałów, przez braki w umowach ze szpitalami partnerskimi, aż po błędy administracyjne w składaniu wniosków o akredytację.
Niestety, zmiany te nie zostały wprowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem, co powoduje chaos i frustrację wśród młodych lekarzy. − Za miesiąc kończy się rekrutacja i nagle lista dostępnych miejsc wygląda zupełnie inaczej niż dotychczas. Niespodziewanie wielu młodych lekarzy musi dramatycznie zmienić plany: nagle trzeba zostawić swoich bliskich, całe swoje życie i zacząć szukać opcji dojazdu lub nawet szykować się do przeprowadzki. Nie możemy nie wspomnieć także o osobach, które z powodów zdrowotnych nie są w stanie nagle dokonać takiej zmiany w swoim życiu. Są to prawdziwe historie wielu osób, które zgłosiły się do nas w ciągu ostatniej doby – podaje PR.
Dyskusja wokół nowych zasad
Zmiany te wywołały burzliwą dyskusję w środowisku medycznym. W komentarzach na forach społecznościowych pojawiają się różne opinie na temat przesunięcia miejsc rezydenckich z dużych miast do mniejszych ośrodków. Niektórzy lekarze uważają, że to dobra decyzja, ponieważ to właśnie w mniejszych szpitalach brakuje lekarzy. Inni wskazują, że problem jest bardziej złożony. Wielu młodych lekarzy nie chce pracować na prowincji i nawet jeśli początkowo tam trafią, to z czasem i tak przenoszą się do większych miast.
Niektórzy dostrzegają pozytywne strony restrykcyjniejszego podejścia do akredytacji. Lepiej jest ograniczyć miejsca szkoleniowe w jednostkach, które nie spełniają standardów, aby młodzi lekarze mieli dostęp do pełnowartościowego szkolenia.
Jednak próba centralizacji systemu i zmuszania lekarzy do przeprowadzki do odległych miejsc jest przez nich gremialnie krytykowana.
To jeszcze nie koniec
Porozumienie Rezydentów OZZL zapowiedziało, że będzie dążyć do wyjaśnienia sytuacji z odpowiednimi instytucjami i informować na bieżąco o postępach. Młodzi lekarze obawiają się, że obecny system jest zbyt scentralizowany i nie uwzględnia ich potrzeb ani oczekiwań, co może negatywnie wpłynąć na system ochrony zdrowia.
Ich reakcje wskazują, że problem miejsc rezydenckich jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Wielu z nich obawia się, że te nagłe zmiany są jedynie symptomem głębszych problemów systemowych, które wymagają pilnych rozwiązań.