Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Wkrótce farmaceuci z większymi uprawnieniami do wystawiania recept na szczepionki?
Kwalifikacja, recepta i szczepienie - wszystko na miejscu w aptece
W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która m.in. rozszerzy uprawnienia farmaceutów o możliwość wystawiania refundowanych recept na szczepionki. To odpowiedź na postulaty środowiska farmaceutów oraz klinicystów, którzy od dawna apelowali o takie rozwiązanie.
Co zmiany oznaczają dla pacjentów?
Wprowadzenie nowych uprawnień farmaceutów może ułatwić pacjentom dostęp do szczepień. Dotychczas, aby uzyskać receptę na szczepionkę, konieczna była wizyta u lekarza, co wiązało się z umówieniem się na wizytę. W efekcie umiejętności farmaceutów związane z kwalifikacją i szczepieniem nie były w pełni wykorzystane. Teraz to się zmieni - pacjenci będą mogli otrzymać receptę oraz zaszczepić się bezpośrednio w aptece, co przyspieszy i uprości cały proces.
W praktyce oznacza to, że po wejściu nowych przepisów w życie, pacjent będzie mógł udać się do apteki, gdzie farmaceuta przeprowadzi kwalifikację, wystawi receptę, jak również przeprowadzi szczepienie.
Argumenty Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do projektu, który został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów podkreśla, że farmaceuci są już uprawnieni do samodzielnego wystawiania recept farmaceutycznych na preparaty immunologiczne. Nowe przepisy otworzą im jednak możliwość wystawiania refundowanych recept na szczepionki, co ma z kolei zwiększyć ich dostępność.
Resort zdrowia liczy na to, że nowe rozwiązanie przyniesie wymierne korzyści w postaci zwiększenia odsetka osób zaszczepionych. Przykładem profilaktyki, która może odbywać się w aptekach, są sezonowe szczepienia przeciwko grypie, które są ważne zwłaszcza u progu okresu zwiększonej zachorowalności.
Co to oznacza dla lekarzy?
Zmiany w przepisach mogą wpłynąć również na codzienną pracę lekarzy i odciążyć część z nich od obowiązków związanych z wystawianiem recept na szczepionki. Lekarze będą mogli skupić się na bardziej złożonych przypadkach wymagających ich interwencji, podczas gdy rutynowe szczepienia zostaną przejęte przez farmaceutów.
Kontrowersje i oczekiwania
Zmiany oczekiwane przez farmaceutów wywołują także kontrowersje. Część lekarzy obawia się, że przekazanie części ich uprawnień farmaceutom to nadmierna ingerencja w proces opieki nad pacjentem. Ministerstwo Zdrowia podkreśla jednak, że nowe przepisy pozwolą na lepsze wykorzystanie kompetencji różnych grup zawodowych w ochronie zdrowia.
Projekt musi jeszcze przyjąć rząd, następnie będzie on przedmiotem dalszych prac legislacyjnych.