Co z dzieckiem, gdy mama lekarz pracuje? WUM dopłaci do przedszkola

Nowa inicjatywa pomoże w godzeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych

Warszawski Uniwersytet Medyczny uruchamia program wsparcia dla rodziców-lekarzy, oferując dofinansowanie do czesnego w przedszkolu na terenie kampusu. To rozwiązanie ma pomóc medykom efektywniej godzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi i może stać się inspiracją dla innych pracodawców.

Lekarze i pracownicy naukowi, którzy każdego dnia poświęcają się trosce o zdrowie pacjentów, teraz mogą liczyć na ułatwienia w godzeniu życia zawodowego z prywatnym. Inicjatywa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską (OIL) w Warszawie, Fundacją Ronalda McDonalda i Niepublicznym Przedszkolem Integracyjnym „Zielony Latawiec” ma wesprzeć rodziców-lekarzy i umożliwić im bardziej efektywną pracę, podczas gdy ich dzieci będą pod najlepszą opieką.

Realne obciążenie 

3 września br. podpisano list intencyjny, który w obecności prof. Roberta Gałązkowskiego, pełniącego obowiązki rektora WUM, sygnowali m.in. prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii, dr Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, oraz przedstawiciele Fundacji Ronalda McDonalda i przedszkola „Zielony Latawiec”. Dzięki współpracy możliwe będzie pozyskiwanie funduszy przez OIL i WUM, które następnie zostaną przekazane jako dopłaty do czesnego za przedszkole znajdujące się na terenie Kampusu Banacha.

Jak podkreśla prof. Piotr Pruszczyk, program ten ma wspierać aktywność zawodową pracowników uczelni oraz lekarzy. – Podejmujemy kroki, aby dzieci pracowników WUM i medyków mogły korzystać z placówki znajdującej się na terenie Kampusu Banacha na korzystnych warunkach – mówił Piotr Pruszczyk.

Placówka przedszkola integracyjnego „Zielony Latawiec” mieści się w budynku Domu Ronalda McDonalda na ul. ks. Trojdena 2b i oferuje opiekę dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Dzięki dofinansowaniu rodzice zatrudnieni na WUM i w podmiotach medycznych związanych z uczelnią będą mogli skorzystać z niższych kosztów czesnego, co odciąży ich finansowo.

Inspiracja dla innych pracodawców

Inicjatywa WUM może stać się przykładem dla innych dużych instytucji i pracodawców, by wspierali swoich pracowników w godzeniu obowiązków zawodowych z prywatnymi. Jak zauważa dr Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej, „traktujemy to jako program pilotażowy. Chcemy, aby tworzenie przedszkoli przy miejscach pracy odbywało się przy wielu dużych jednostkach klinicznych”.

Sygnatariusze liczą, że już tej jesieni pracownicy WUM oraz lekarze z placówek medycznych na Kampusie Banacha będą mogli odczuć pozytywne zmiany.


id, Źródło: WUM.edu.pl