BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Przygotowania do głosowania online w wyborach do samorządu lekarskiego
Po raz pierwszy lekarze będą mogli oddać głos drogą elektroniczną
Krajowa Komisja Wyborcza (KKW) poinformowała o pracach nad wdrożeniem systemu elektronicznego głosowania w nadchodzących wyborach do organów izb lekarskich. Jest to odpowiedź na decyzje podjęte podczas tegorocznego Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy, który odbył się w maju. Nowe rozwiązanie ma uprościć proces wyborczy oraz zwiększyć frekwencję wśród członków samorządu lekarskiego.
Elektroniczne głosowanie – co to oznacza dla lekarzy?
Wprowadzenie głosowania online to rewolucyjna zmiana w sposobie wyboru przedstawicieli środowiska lekarskiego. Po raz pierwszy lekarze w Polsce będą mogli skorzystać z możliwości oddania głosu drogą elektroniczną. Ma to szczególne znaczenie w dobie cyfryzacji i coraz bardziej mobilnego trybu życia. Jednak, jak zaznacza KKW, w pierwszej turze wyborów zachowane zostaną również tradycyjne metody głosowania – osobista oraz korespondencyjna. Dzięki temu każdy członek samorządu będzie mógł wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób oddania głosu, niezależnie od wieku i umiejętności technicznych.
Przewodniczący KKW Jacek Kotuła wyjaśnia, że głosowanie elektroniczne ułatwi proces oraz zwiększy zaangażowanie lekarzy w demokratyczny wybór swoich przedstawicieli. – Już niebawem przejdziemy do fazy testowej. Na ostatnim posiedzeniu komisji wybraliśmy trzy izby, w których przeprowadzimy pilotaż – są to: Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Śląska Izba Lekarska oraz Wielkopolska Izba Lekarska. Następnie czeka nas etap szkoleń – informuje Jacek Kotuła.
Transparentność i rzetelność procesu
Wprowadzenie głosowania elektronicznego to efekt zmian w regulaminach wyborczych, przyjętych przez delegatów podczas zjazdu. Regulaminy te dotyczą zasad przeprowadzania wyborów zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym, w poszczególnych okręgowych izbach lekarskich. Dzięki nowym regulacjom proces wyborczy ma być przejrzysty, sprawiedliwy i w pełni bezpieczny.
Regulamin działania KKW, również przyjęty podczas zjazdu, szczegółowo określa kompetencje i zadania tej komisji, która sprawuje nadzór nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Wprowadzenie jednolitych procedur zapewni, że wybory będą przeprowadzane w sposób rzetelny, z zachowaniem wszystkich standardów demokratycznych.
Zbliżające się wybory – i co dalej?
Najbliższe wybory do organów izb lekarskich odbędą się w 2026 roku, a ich kulminacyjnym momentem będzie Krajowy Zjazd Lekarzy, podczas którego wybierani są delegaci oraz członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej i Okręgowych Rad Lekarskich. Wybory te są jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu samorządu lekarskiego, a elektroniczne głosowanie może znacząco wpłynąć na frekwencję oraz jakość całego procesu. Jednoczesne zachowanie tradycyjnych metod głosowania zapewni, że nikt nie zostanie wykluczony z tego procesu, niezależnie od preferencji i zdolności technicznych.
Zbliżające się testy systemu w wybranych izbach lekarskich umożliwią dokładną ocenę i ewentualne dopracowanie systemu, aby w pełni odpowiadał potrzebom lekarzy przed właściwymi wyborami.