BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Związkowcy walczą o normy minimalnego zatrudnienia
Na szali bezpieczeństwo pacjentów i lekarzy
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) postuluje wprowadzenie norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów w publicznych placówkach medycznych. Chodzi o zagwarantowanie konkretnej liczby specjalistów w odniesieniu do liczby pacjentów, by poprawić jakość leczenia i zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i lekarzy.
Spotkanie z Ministerstwem Zdrowia
Sprawa norm zatrudnienia lekarzy na umowach o pracę w publicznej ochronie zdrowia była tematem spotkania przedstawicieli OZZL z Ministerstwem Zdrowia 16 września. Obecne przepisy wymagają od szpitali posiadania dwóch pełnych etatów lekarzy specjalistów, aby uzyskać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Jednak obciążenie pracą na co dzień znacznie przekracza granice zdrowego rozsądku.
Brak precyzyjnych norm minimalnego zatrudnienia specjalistów prowadzi do tego, że lekarze są zmuszeni pracować na dwóch, a nawet trzech etatach, by zapewnić niezbędną ciągłość świadczeń zdrowotnych. To zjawisko powoduje wypalenie zawodowe, przemęczenie i – co gorsza – ryzyko błędów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu pacjentów.
Skutki braku norm zatrudnienia
Obecny brak regulacji dotyczących minimalnej liczby lekarzy specjalistów na oddziałach szpitalnych skutkuje licznymi patologiami. Niejednokrotnie oddział musi czasowo zawiesić działalność z powodu braku personelu medycznego, co bezpośrednio uderza w pacjentów, którzy tracą dostęp do świadczeń. W najgorszym scenariuszu po trzech miesiącach zawieszenia oddział może zostać zamknięty na stałe.
Niewystarczające rozwiązania
OZZL podkreśla, że obecnie jedynym dokumentem prawnym regulującym liczbę lekarzy przypadających na oddział (poza Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi i OiT) jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 roku. Przepisy te nie uwzględniają jednak dynamicznie zmieniających się warunków w ochronie zdrowia ani specyfiki poszczególnych oddziałów.
Z tego powodu ZK OZZL apeluje o wprowadzenie norm minimalnego zatrudnienia, które będą dostosowane do potrzeb pacjentów, a nie tylko liczby łóżek.
Symulacje i analizy pozwolą ustalić normy?
Podczas rozmów z Ministerstwem Zdrowia wytypowano trzy kluczowe oddziały, na których zostaną przeprowadzone symulacje oraz analizy: oddział chorób wewnętrznych, oddział chirurgii i oddział psychiatryczny. Ma to pomóc w wypracowaniu pierwszych wskaźników norm zatrudnienia lekarzy specjalistów. Taka analiza pozwoli na stworzenie modelu, który odpowie na potrzeby pacjentów i poprawi organizację pracy na oddziałach szpitalnych.
„Jedynie wspólnie wypracowana strategia dotycząca norm minimalnego zatrudnienia lekarzy specjalistów i stworzenie im odpowiednich warunków pracy może zapewnić wysoką jakość opieki nad chorymi i zabezpieczyć ciągłość świadczeń zdrowotnych” – podkreślają przedstawiciele ZK OZZL.