Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane otwarto w Zabrzu
1000 m² najnowocześniejszej medycyny
W Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu, uroczyście otwarto pierwsze w Polsce Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Leczenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane (SM). Centrum, zaprojektowane na wzór międzynarodowych "centers of excellence", jest odpowiedzią na rosnące potrzeby pacjentów cierpiących na tę przewlekłą chorobę neurologiczną, której objawy dotykają coraz młodszych dorosłych.
Nowa jakość leczenia stwardnienia rozsianego
Za powstaniem Centrum stoi prof. Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii SUM w Zabrzu oraz prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Inicjatywa, inspirowana sukcesem podobnych ośrodków w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, ma zapewnić chorym pełną, wielospecjalistyczną opiekę medyczną. W Zabrzu już teraz pacjenci mogą korzystać z nowoczesnych terapii w wyjątkowo przyjaznych warunkach.
Jak informuje SUM w mediach społecznościowych, Centrum dysponuje przestronnymi salami wlewów do podawania leków, umożliwiającymi jednodniowe leczenie pacjentów. W placówce przygotowano także specjalne pokazowe mieszkanie dla osób ze stwardnieniem rozsianym, wyposażone w funkcjonalne rozwiązania architektoniczne, które ułatwiają codzienne życie chorym, m.in. okrągłe stoły, łazienkę z uchwytami czy zabezpieczające łóżko w sypialni. To modelowe mieszkanie ma pomóc pacjentom i ich rodzinom w adaptacji do zmian, jakie niesie zaawansowana faza SM.
Miejsce nowoczesnych terapii i specjalistycznej opieki
Jak podkreślają eksperci, celem nowego Centrum jest oferowanie pełnego zakresu diagnostyki i leczenia stwardnienia rozsianego, zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i stacjonarnym. W trakcie otwarcia, prof. Marek Gzik, wiceminister nauki, wyraził uznanie dla zespołu odpowiedzialnego za powstanie ośrodka. „Pacjenci będą tu korzystać z najnowszych osiągnięć medycyny w warunkach przyjaznych dla ich zdrowia i komfortu” – powiedział prof. Gzik.
Prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia pacjentom kompleksowej opieki wielu specjalistów. Leczenie stwardnienia rozsianego wymaga interdyscyplinarnego podejścia, które obejmuje współpracę neurologów, fizjoterapeutów, psychologów oraz specjalistów zajmujących się rehabilitacją. Dzięki temu, pacjenci mogą liczyć na pełne wsparcie – od diagnostyki, przez leczenie, po terapię wspomagającą.
Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz wiceprzewodnicząca Rady Narodowego Funduszu Zdrowia stwierdziła, że Centrum może być inspiracją dla innych placówek w kraju.
Warto dodać, że stwardnienie rozsiane coraz częściej dotyka osoby młode, w wieku od 20 do 40 lat, co czyni dostęp do specjalistycznej opieki szczególnie istotnym. Dzięki powstaniu tak zaawansowanego ośrodka w Zabrzu, pacjenci będą mogli liczyć na leczenie odpowiadające najwyższym światowym standardom.