Zmieniają się zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Nowe przepisy ZUS usprawnią pracę lekarzy i przyspieszą proces obsługi pacjentów

Od 1 października zaczynają obowiązywać nowe zasady wystawiania zwolnień lekarskich, które mają uprościć proces i zmniejszyć obciążenia biurokratyczne w pracy lekarzy. Zmiany te, jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), mają przyspieszyć wystawianie dokumentów i ich dostarczanie do pracodawców. To ma przynieść bezpośrednie korzyści zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów.

Zmiany techniczne

Nowe regulacje dotyczą głównie zmian technicznych w systemach informatycznych obsługujących zaświadczenia lekarskie (e-ZLA). Od teraz lekarze będą mogli szybciej wystawiać zwolnienia lekarskie, co ma pomóc im skoncentrować się na diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, a nie na obsłudze formalności. W szczególności, zmiany dotyczą wprowadzenia nowej wersji interfejsu 1.17, który muszą wdrożyć producenci oprogramowania gabinetowego. Ważnym elementem jest usprawnienie walidacji danych. Ma to minimalizować ryzyko błędów w danych osobowych i adresowych, co do tej pory mogło prowadzić do opóźnień w obsłudze pacjentów.

Uproszczona obsługa wniosków o rehabilitację leczniczą

Nowe przepisy nie dotyczą tylko zwolnień lekarskich. Od października obowiązują także zmiany w procedurze wystawiania wniosków o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Zmodyfikowano walidację dokumentów związanych z wnioskami PR-4, co ma usprawnić proces oraz eliminować potencjalne błędy w zakresie danych adresowych pacjentów i placówek medycznych. Poprawnie wypełnione dokumenty to szybsza i bardziej efektywna obsługa pacjentów.

Korzyści dla lekarzy i pacjentów

Zmiany w systemie e-ZLA przyniosą lekarzom realne korzyści. Po pierwsze, ujednolicenie i optymalizacja procesu wystawiania zwolnień zmniejszy liczbę błędów, które mogłyby wpłynąć na przedłużenie procedur. Z kolei pacjenci mogą liczyć na szybszy dostęp do świadczeń i pewność, że ich dokumenty niezwłocznie trafią do pracodawców. Terminowe wystawianie i przesyłanie dokumentów jest ważne zwłaszcza w przypadku osób korzystających z rehabilitacji leczniczej, bo ewentualne opóźnienia mogą powodować przerwanie leczenia.

Potencjalne wyzwania

Warto też pamiętać, że brak aktualizacji oprogramowania przez producentów aplikacji gabinetowych może wpłynąć na ich codzienną pracę. ZUS apeluje do twórców oprogramowania o pilne wdrożenie nowych funkcjonalności, aby uniknąć problemów z przesyłaniem e-ZLA. Opóźnienia w aktualizacji mogą prowadzić do trudności w wystawianiu zwolnień, konieczności poprawiania danych oraz komplikacji w procesie rehabilitacji pacjentów.

Problem zwolnień i teleporad

Nowe zasady zbiegają się z rosnącą liczbą zwolnień lekarskich wystawianych za pośrednictwem teleporad, o czym alarmują pracodawcy. Pojawiają się informacje o nadużyciach w tym obszarze, oraz o tym, że destabilizuje to funkcjonowanie firm i wpływa na gospodarkę. ZUS szacuje, że w pierwszym kwartale 2024 roku wstrzymano świadczenia chorobowe o łącznej wartości blisko 12 mln zł. Optymalizacja procesu wystawiania zwolnień lekarskich i usprawnienie walidacji dokumentów może ograniczyć skalę nadużyć, jednak nadal konieczny jest nadzór nad działalnością receptomatów.

id