Wspieraj zdrowie dziecka[1] jeszcze przed poczęciem dzięki „gotowemu do działania” L-Metylofolianowi[2]

Mniej niż 12% kobiet w wieku rozrodczym w Niemczech[3] osiąga zalecany przez WHO poziom folianów w czerwonych krwinkach, wynoszący 906 nmol/l, który zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę dotkniętą rozszczepem kręgosłupa u dziecka lub innymi wadami cewy nerwowej (NTD)[4].

W ogólnej populacji genetyczny polimorfizm enzymu reduktazy MTHF jest uważany za najsilniejszą determinantę statusu folianów u kobiet w wieku reprodukcyjnym4.

Enzym ten jest niezbędny na ostatnim etapie przemian metabolicznych, w wyniku którego kwas foliowy przekształca się w swoją bioaktywną formę5

zdjecie

Nawet 50% kobiet w Polsce może nie być w stanie w pełni przekształcić i przyswoić folianów pochodzących z diety lub kwasu foliowego w bioaktywnej formie folianu8. Dzieje się tak ze względu na polimorfizm genetyczny dotyczący enzymu reduktazy MTHF, który może zwiększyć ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej7.

Femibion® zawiera L-Metylofolian2, „gotową do działania” formę folianu, która jest bezpośrednio przyswajana przez organizm i zwiększa poziom folianów w osoczu, niezależnie od genotypu mutacji MTHFR.

Femibion® Planowanie Ciąży dostarcza 800 μg mieszanki folianów, połączenia L-Metylofolianu i kwasu foliowego, które pomaga osiągnąć zalecany poziom folianów w komórkach krwi średnio w ciągu 4 tygodni3 , co zostało udowodnione w badaniu klinicznym.

zdjecie

1) Femibion® zawiera połączenie kwasu foliowego i L-metylofolianu wapnia. L-Metylofolian wapnia jest formą kwasu foliowego, która jest gotowa do bezpośredniego wykorzystania przez organizm i pomaga zwiększyć poziom kwasu foliowego, który jest ważny dla zdrowego rozwoju dziecka. Suplementacja kwasu foliowego zwiększa poziom folianów u matki. Niski poziom kwasu foliowego u matki jest czynnikiem ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Kobietom zaleca się zatem przyjmowanie 400 μg kwasu foliowego dziennie przez co najmniej miesiąc przed poczęciem i do trzech miesięcy po nim. Istnieje kilka czynników ryzyka rozwoju wad cewy nerwowej. Zmiana pojedynczego czynnika może mieć korzystny wpływ lub nie.

2) L-5-metylotetrahydrofolian - bioaktywna forma kwasu foliowego.

3) Obeid R i wsp. Eur J Nutr 2018.

4) Wytyczne WHO: Optymalne stężenie folianów w surowicy i krwinkach czerwonych u kobiet w wieku rozrodczym w celu zapobiegania wadom cewy nerwowej. Genewa: Światowa Organizacja Zdrowia; 2015.

5) Human Folate Bioavailability. Ohrvik VE, Witthoft CM. Nutrients. 2011 Apr;3(4):475-90.

6) Pietrzik K et al. Clin Pharmacokinet. 2010;49(8):535-48.

7) Yan L. et al., PLOS ONE 2012; 7(10) e41689.

8) Waśkiewicz A. i wsp. Impact of MTHFR C677T gene polymorphism and vitamins intake on homocysteine concentration in the Polish adult population. Kardiologia Polska 2011; 69:1259-1264. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Dla zdrowia ważna jest zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia.


MAT: MAT-PL-FM-23-000020