Dofinansowanie na mammografy w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii

Nowoczesne urządzenia wspierają lekarzy w walce z rakiem piersi

Ministerstwo Zdrowia przyznało 750 tys. zł na wymianę mammografów w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii (ZCO). Dofinansowanie jest częścią Narodowej Strategii Onkologicznej, której celem jest wczesne wykrywanie nowotworów. ZCO wzbogaci się o nowoczesny mammograf cyfrowy III generacji, który znacząco poprawi jakość diagnostyki raka piersi.

Nowa generacja urządzeń

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii od lat odgrywa kluczową rolę w diagnostyce raka piersi. Już w 2002 roku, jako drugi ośrodek w Polsce, rozpoczęło wykonywanie badań mammograficznych z użyciem mammografów cyfrowych. Obecnie, dzięki funduszom z Ministerstwa Zdrowia oraz środkom własnym, instaluje urządzenie najnowszej generacji.

– W 2023 roku, korzystając z funduszy unijnych, udało nam się wymienić pierwszy mammograf na urządzenie o wartości 1,2 mln zł – mówi Agnieszka Muchla-Łagosz, specjalistka ds. komunikacji ZCO. – Teraz, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Zdrowia, zakupimy kolejny mammograf cyfrowy, który spełnia wszystkie wymagania zintegrowanej opieki onkologicznej – dodaje.

Technologie dla lepszej diagnostyki

Nowe mammografy są wyposażone w zaawansowane funkcje, które znacząco usprawniają proces diagnozowania raka piersi. Lek. Mariusz Holicki, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Medycyny Nuklearnej ZCO, podkreśla, że nowy sprzęt umożliwi wykonanie badań z tomosyntezą, pozwalającą na rekonstrukcję obrazów w formacie 2D i 3D. To daje lekarzom możliwość dokładniejszej oceny zmian w tkankach piersi.

– Dodatkowo nowoczesny aparat będzie miał funkcję mammografii spektralnej z użyciem kontrastu oraz możliwość automatycznego wyznaczania gęstości piersi, co znacząco poprawi precyzję diagnozy – wyjaśnia lek. Holicki. – Co ważne, badania będą wykonywane z mniejszą dawką promieniowania, co zwiększy bezpieczeństwo pacjentek – dodaje.

Wsparcie dla lekarzy

Nowoczesne technologie są wsparciem dla lekarzy, szczególnie w ośrodkach takich jak ZCO, które rocznie wykonuje blisko 19 tysięcy badań mammograficznych. Dyrektor ZCO Adrian Sikorski podkreśla, że przy dużej liczbie pacjentek oraz ograniczonej liczbie radiologów nowe technologie pozwalają optymalizować pracę i skrócić czas oczekiwania na wyniki.

– Każda inwestycja w nowoczesny sprzęt wspiera lekarzy w ich codziennej pracy, ułatwia szybsze diagnozowanie i leczenie, co ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie pacjentek – mówi Adrian Sikorski.

Mammografia – klucz do wczesnego wykrycia

Mammograf to wciąż jedno z podstawowych narzędzi w diagnostyce raka piersi. ZCO aktywnie realizuje program przesiewowych badań mammograficznych skierowany do kobiet w wieku 45-74 lat, który pozwala na wczesne wykrycie raka piersi i minimalizowanie skutków choroby.

Dzięki nowoczesnym mammografom cyfrowym III generacji lekarze będą mieli jeszcze większe możliwości wczesnej diagnozy i skutecznego leczenia pacjentek, co jest kluczowym elementem walki z nowotworami.

id, Źródło: onkologia.szczecin.pl