Pionierski przeszczep wątroby od żywego dawcy

Sukces lekarzy UCK WUM

Zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Michała Grąta przeprowadził 9 października w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby UCK WUM pierwszą w Polsce operację przeszczepienia wątroby od żywego dawcy u dorosłego pacjenta. Biorcą prawego płata wątroby był 19-letni chory cierpiący na rzadki nowotwór wątroby, a dawczynią – jego 29-letnia siostra.

Przeprowadzenie tej pionierskiej operacji wymagało jednoczesnego wykonania dwóch skomplikowanych zabiegów – pobrania fragmentu wątroby od zdrowego dawcy oraz przeszczepienia go do organizmu chorego. Cała procedura trwała 12 godzin i zaangażowała zespół 6 chirurgów, 2 anestezjologów oraz 8 pielęgniarek. Tak wymagające przedsięwzięcie było możliwe dzięki ścisłej współpracy i najwyższym kwalifikacjom personelu medycznego.

Prof. Michał Grąt, który kierował operacją przeszczepienia, współpracował z dr. Piotrem Remiszewskim i dr. hab. Maciejem Krasnodębskim. Za pobranie fragmentu wątroby odpowiadał prof. Waldemar Patkowski z zespołem. Całość zakończyła się sukcesem – dawczyni opuściła szpital po zaledwie pięciu dniach, a jej brat, biorca, jest w trakcie intensywnej rehabilitacji.

Program przeszczepiania fragmentów wątroby od żywych dawców znacząco zmienia perspektywy leczenia pacjentów z chorobami wątroby, w tym nowotworami. Dotychczas pacjenci oczekiwali na przeszczepy od zmarłych dawców, co wiązało się z długimi kolejkami i ograniczoną dostępnością narządów. Dzięki nowatorskiej metodzie można skrócić czas oczekiwania i zaoferować pomoc większej liczbie chorych, dla których czas odgrywa kluczową rolę.


id, Źródło: WUM