Nowatorska metoda leczenia nowotworów trzustki w Poznaniu

Specjaliścii wykonali radiofrekwencyjną ablację pod kontrolą endosonografii

Szpital im. Franciszka Raszei w Poznaniu wprowadził nowoczesną, minimalnie inwazyjną metodę leczenia – radiofrekwencyjną ablację guza trzustki (RFA) pod kontrolą endosonografii (EUS) – poinformowano na oficjalnej stronie internetowej miasta. Technika pozwala na usunięcie potencjalnie złośliwego guza metodą endoskopową. Ryzyko powikłań jest mniejsze, a rekonwalescencja szybsza. Pierwszy zabieg, przeprowadzony 16 października, zakończył się sukcesem. Pacjentem był 71-letni mężczyzna z guzem neuroendokrynnym trzustki.

Nowatorska operacja była możliwa dzięki współpracy specjalistów ze szpitala im. Raszei z lekarzami ze Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Pacjent został przygotowany do zabiegu pod ścisłą kontrolą endokrynologa. Po odpowiednim wyrównaniu jego hormonów leczeniem mogli zająć się chirurdzy i gastroenterolodzy. 

Jak podkreśla dr n. med. Aleksander Sowier, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej szpitala, po raz pierwszy w Wielkopolsce guz neuroendokrynny został zlikwidowany poprzez jamę ustną pacjenta.

Przełom w leczeniu nowotworów trzustki

Radiofrekwencyjna ablacja (RFA) to technika, która wykorzystuje fale radiowe o wysokiej częstotliwości do generowania ciepła do zniszczenia komórek nowotworowych. Zabieg odbywa się bez konieczności wykonywania dużych nacięć chirurgicznych. Zamiast tego lekarze wprowadzają gastroskop przez usta pacjenta i za pomocą precyzyjnej endosonografii (USG wewnątrz przewodu pokarmowego) nakłuwają guz specjalną elektrodą, która emituje fale radiowe. Termoablacja niszczy guz, tylko minimalnie ingerując w organizm pacjenta. To ważne w przypadku osób z nowotworami neuroendokrynnymi, które często wymagają powtarzalnych interwencji.

Nowa technika pozwala uniknąć laparotomii, która do tej pory była standardową metodą leczenia pacjentów z guzami trzustki w szpitalu im. Raszei. Laparotomia, wymagająca dużych nacięć, wiąże się z dłuższą rekonwalescencją i wyższym ryzykiem powikłań.

Współpraca lekarzy kluczem do sukcesu

Prof. Marek Ruchała, specjalista endokrynologii, zaznacza, że leczenie guzów neuroendokrynnych to skomplikowany proces, wymagający ścisłej kooperacji chirurgów, gastroenterologów i endokrynologów. Dzięki tej współpracy pacjenci mogą liczyć na kompleksową opiekę medyczną, dopasowaną do ich indywidualnych potrzeb.

W szpitalu każdego roku leczy się ok. 300 pacjentów z nowotworami trzustki. W komunikacie podkreślono nie tylko rolę lekarzy, ale także znaczenie wsparcia władz miasta w modernizacji i rozwoju szpitala.

Nowoczesna medycyna dla dobra pacjentów

W ocenie Jędrzeja Solarskiego, zastępcy prezydenta Poznania, szpital im. Raszei to jeden z najnowocześniejszych ośrodków w kraju, a jego dalszy rozwój jest dla miasta priorytetem. Również Maria Lisiecka-Pawełczak, przewodnicząca Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Rady Miasta Poznania, podkreśla, że od 2023 roku miasto przeznaczyło ponad 20 mln zł na modernizację szpitala i planuje kolejne inwestycje.


id, Źródło: poznan.pl