Czy samorząd lekarski to relikt przeszłości? Prezes Łukasz Jankowski odpowiada

Samorządy zawodów zaufania publicznego są konieczne, by państwo działało sprawnie

Coraz częściej podnoszą się głosy podważające sens istnienia samorządów zawodowych, w tym samorządu lekarskiego. Krytycy twierdzą, że te struktury, powołane do reprezentowania interesów zawodów zaufania publicznego, mogą być reliktem minionych czasów i nie odpowiadają na współczesne potrzeby. Do opinii tych odniósł się 15 października prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski podczas Konferencji Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego.

Prezes Jankowski podkreślił, że samorządy nie tylko nie są reliktami przeszłości, ale są niezbędne. W jego opinii w ostatnich latach zawodowe organizacje wspierały lekarzy i inne zawody zaufania publicznego, szczególnie w zmianach, jakie przyniosła pandemia, rozwój technologii oraz nowe wyzwania prawne.

− Bez naszych zawodów, bez naszej samorządności nie ma społeczeństwa obywatelskiego – powiedział Jankowski i dodał, że rolą samorządów jest nie tylko reprezentowanie swoich członków, ale także wspieranie całego środowiska zawodowego i budowanie zaufania społecznego do systemu ochrony zdrowia.

Dlaczego samorząd jest ważny?

Samorząd lekarski, jak przypomina Jankowski, walczy o sprawy, które bezpośrednio wpływają na jakość opieki zdrowotnej. Jednym z największych wyzwań dla lekarzy jest dostosowanie się do rozwijających się technologii, takich jak sztuczna inteligencja. Zdaniem samorządu lekarskiego lekarze powinni nie tylko za nimi nadążać, ale także uczestniczyć w kształtowaniu standardów ich użycia, aby technologie te były wprowadzane w sposób odpowiedzialny i praktyczny.

Kolejnym problemem jest jakość kształcenia przyszłych lekarzy. Jankowski zwraca uwagę na niepokojące zjawisko otwierania nowych kierunków lekarskich na uczelniach, które nie spełniają odpowiednich wymagań. Lekarze postulują również wprowadzenie klauzuli wyższego dobra, która ma chronić ich przed niesłuszną odpowiedzialnością karną za nieumyślne błędy medyczne. Rozwiązanie to, sprawdzone w krajach zachodnich, może zapewnić pacjentom szybką pomoc w przypadku niepożądanych zdarzeń medycznych.

Apel do władz

Podczas konferencji samorząd lekarski wraz z innymi przedstawicielami zawodów zaufania publicznego wystosował apel do władz państwowych, domagając się poszanowania konstytucyjnej roli samorządów zawodowych w procesie stanowienia i stosowania prawa. W apelu podkreślono, że samorządy zawodowe są jednym z filarów praworządności w Polsce. Przypomniano również, że zawody zaufania publicznego, w tym lekarze, są jednym z fundamentów prawidłowego funkcjonowania państwa.

Samorząd lekarski apeluje o wzmocnienie swojej pozycji w procesach legislacyjnych oraz zapewnienie mu kontroli nad przestrzeganiem etycznych standardów zawodowych.


id, Źródło: NIL.org.pl