Pionierskie zabiegi endoskopowe w leczeniu onkologicznym oraz opornej przetoki
Endoskopiści operowali najbardziej skomplikowane przypadki
Dwa pionierskie zabiegi endoskopowe wykonali specjaliści podczas konferencji Warsaw Live Endoscopy (WLE) w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, a prace zespołów operacyjnych śledziło na żywo blisko 450 osób.
Pierwszy z zabiegów to endoskopowa śródmięśniowa dyssekcja raka w dystalnej odbytnicy, przeprowadzona przez prof. Michała Spychalskiego, który na co dzień kieruje Ośrodkiem Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach. Dotychczas w przypadku nowotworu blisko zwieraczy jedyną opcją była operacja chirurgiczna, często prowadząca do konieczności wyłonienia stomii na całe życie. Dzięki nowoczesnej technice endoskopowej udało się usunąć zmianę z marginesem bezpieczeństwa, nie uszkadzając zwieraczy. Pacjentka już następnego dnia po zabiegu została wypisana do domu, nie odczuwając żadnych dolegliwości − wyjaśnia prof. Michał F. Kamiński, współorganizator WLE, na co dzień operujący metodą endoskopową w NIO-PIB.
Drugi przełomowy zabieg wykonano w leczeniu opornej przetoki będącej powikłaniem po chirurgii bariatrycznej. Zabieg regeneracyjnej endoskopii przeprowadził prof. Ivo Boskoski z Polikliniki Uniwersytetu Agostino Gemelli w Rzymie.
Pacjentka, która została poddana procedurze, była w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej, a dotychczasowe metody leczenia zawiodły. Alternatywą było okaleczające leczenie chirurgiczne obejmujące resekcję części przełyku, żołądka i śledziony. Nadzieją dla pacjentki okazała się właśnie endoskopia.
Podczas warsztatów zastosowano innowacyjną metodę regeneracyjnej endoskopii, stosowaną dotąd w jedynym ośrodku na świecie, w Rzymie – przeszczep tłuszczu i komórek macierzystych. Zabieg zakończył się sukcesem i bez powikłań. − Pełnych rezultatów spodziewamy się w najbliższych tygodniach − mówi prof. Jarosław Reguła, kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej i członek komitetu organizacyjnego konferencji Warsaw Live Endoscopy.
Endoskopiści uczestniczący w WLE udowodnili, że innowacyjne metody są mniej inwazyjne i mogą znacząco poprawić jakość życia pacjentów nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach. Dla pacjenta endoskopia to przede wszystkim szybka rekonwalescencja, krótki czas zabiegu i bardzo niskie ryzyko powikłań.
W Narodowym Instytucie Onkologii wykonuje się ok. 1600 terapeutycznych endoskopii rocznie, zaś wszystkich badań endoskopowych około 10 000. Wiele z nich to szansa dla pacjentów na szybki powrót do sprawności.