Nowoczesny automat chłodniczy w warszawskim WIM
Przełom w zarządzaniu medycznymi przesyłkami wymagającymi kontrolowanej temperatury
W Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) działa nowoczesny automat chłodniczy do odbioru przesyłek medycznych, który zapewnia bezpieczne przechowywanie materiałów biologicznych w odpowiednich warunkach temperaturowych – poinformował szpital. To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce i jedna z nielicznych na świecie. Nowe rozwiązanie ma usprawnić pracę personelu medycznego, podnieść standardy bezpieczeństwa i zwiększyć efektywność zarządzania logistyką szpitalną.
Szpital zdecydował się na zainstalowanie automatu oraz zaawansowanego systemu zarządzania przesyłkami, by lepiej nadzorować transport i przechowywanie delikatnych materiałów biologicznych, które wymagają ścisłej kontroli temperatury. Każda przesyłka jest rejestrowana elektronicznie i identyfikowana za pomocą unikalnego kodu. Dzięki temu automatyczne śledzenie trasy dostawy oraz odbiór przesyłki przez upoważnioną osobę stały się łatwiejsze.
− To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Podobne rozwiązania są rzadkością również na rynkach międzynarodowych – mówi Karol Sobański, CEO firmy Qbee Sp. z o.o., która zainstalowała automat w WIM. – Automaty paczkowe są nam dobrze znane i skutecznie sprawdzają się w branży retail, dlatego chcemy przenieść te doświadczenia również na rynek opieki zdrowotnej – dodaje.
Bezpieczne i kontrolowane warunki przechowywania
Nowy automat paczkowy jest wyposażony w specjalne skrytki chłodnicze, które zapewniają bezpieczne i kontrolowane warunki przechowywania materiałów przeznaczonych do badań. Rozwiązanie to minimalizuje ryzyko utraty właściwości materiałów biologicznych, które są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności. Jak podkreśla Jacek Matuszak, kierownik Oddziału Techniczno-Eksploatacyjnego w WIM, nowe urządzenie usprawnia procesy związane z wysyłką próbek i zwiększa bezpieczeństwo dostarczanych materiałów. – Przesyłki takie wymagają specjalnego trybu i specjalnych warunków przechowywania i transportu. Stworzenie takiego „paczkomatu medycznego” usprawni cały proces i ograniczy wystąpienie sytuacji niepożądanych – mówi Jacek Matuszak.
Logistyka szpitalna zyskuje nowy wymiar
Inwestycja WIM w nowoczesny automat eliminuje potrzebę tworzenia dodatkowych pomieszczeń magazynowych. Jednocześnie zabezpiecza przed nieupoważnionym dostępem do przesyłek i kradzieżą.
Innowacyjne rozwiązania zdobywają popularność
Automaty paczkowe, chociaż powszechne w innych sektorach, są nowością w systemie opieki zdrowotnej i mogą wpłynąć na rozwój logistyki medycznej w kraju. Standardowe paczkomaty nie spełniały wymagań stawianych przy przewozie leków i materiałów biologicznych i nie można nimi dostarczać leków. Jak podkreśla Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi oraz Główny Inspektor Farmaceutyczny, leki wymagają specjalnych warunków temperaturowych, co nie było możliwe do zagwarantowania w tradycyjnych rozwiązaniach.