BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Każdy lekarz będzie mógł przepisać darmowe leki
Projekt resortu trafi do Sejmu
Wszyscy lekarze uprawnieni do wystawiania recept będą mogli przepisać bezpłatne leki dla dzieci i seniorów, natomiast farmaceuci refundowane recepty na szczepionki – między innymi te zmiany zakłada projekt Ministerstwa Zdrowia przyjęty przez rząd podczas posiedzenia 5 listopada.
Teraz projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych trafi do Sejmu. Lekarze i farmaceuci liczą, że zmiany zostaną uchwalone jeszcze w tym roku.
Jakie najważniejsze zmiany zaproponował resort w projekcie?
1. Rozszerzenie uprawnionych do wystawiania recept na darmowe leki i wyroby medyczne w programie „65+/18-” – każda osoba mająca prawo do preskrypcji wynikające z wykonywania zawodu medycznego będzie uprawniona do wystawiania takich recept. Zmieniono definicję „osoby uprawnionej”, obejmując nią lekarzy i pielęgniarki niezależnie od rodzaju udzielanego świadczenia oraz od posiadania umowy z NFZ.
2. Uproszczenia w wystawianiu recept – zrezygnowano z wymogu, aby recepty na darmowe leki były wystawiane wyłącznie przez lekarzy i pielęgniarki w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki temu uprawnienie będzie obejmowało także specjalistyczną opiekę ambulatoryjną i leczenie szpitalne.
3. Zmiany w wystawianiu recept papierowych – mimo umożliwienia wystawiania darmowych recept w formie papierowej, projektodawca nie przewiduje wzrostu ich liczby, ze względu na niski odsetek papierowych recept (3%) i marginalizację tej formy preskrypcji.
4. Nowe uprawnienia dla farmaceutów – rozszerzono zakres recept farmaceutycznych, pozwalając farmaceutom wystawiać recepty na wszystkie szczepionki stosowane do szczepień zalecanych, a nie tylko przeciw grypie. Ma to odciążyć inne zawody medyczne.
5. Zmiany wynikowe w ustawach – wprowadzono modyfikacje w ustawach o świadczeniach, refundacji oraz o zawodach pielęgniarki i położnej, dostosowując je do nowych zapisów w art. 43a ustawy o świadczeniach (określa, kto jest uprawniony do otrzymywania bezpłatnych produktów leczniczych oraz w jakim zakresie osoby wykonujące zawody medyczne mogą wystawiać recepty na te produkty).
6. Odstąpienie od zwrotu wynagrodzenia ryczałtowego za dyżury aptek – zaproponowano, aby w sytuacjach siły wyższej lub losowych powodujących niepełnienie dyżurów apteki nie były zobowiązane do zwrotu wynagrodzenia za dyżur.
Projekt oznacza więc większą dostępność darmowych produktów refundowanych dla pacjentów oraz uproszczenie procedur preskrypcyjnych dla uprawnionych lekarzy.