Nowatorska terapia prenatalna w Gdańsku pomogła dzieciom z malformacjami naczyniowymi

Pacjenci otrzymali szansę na zdrowe narodziny

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku poinformowało o sukcesie leczenia, które zastosowano u dwóch dzieci – Rysia i Gabrysi – ze zdiagnozowanymi w życiu płodowym poważnymi malformacjami naczyniowymi. To jedno z pierwszych takich przedsięwzięć na świecie i pierwszy tego rodzaju przypadek w Polsce, gdy lekarze zdecydowali się na terapię jeszcze przed narodzinami.

Malformacje naczyniowe - rozległe, wrodzone zmiany naczyniowe, które mogą obejmować naczynia limfatyczne, żylne, kapilarne i tętnicze - stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia noworodków. W przypadku Rysia i Gabrysi zmiany te wykryto już w drugim trymestrze ciąży. Dynamicznie się one rozrastały, co niosło ryzyko nacisku na narządy wewnętrzne i powikłań.

Przełomowe leczenie w Gdańsku przeprowadzono dzięki współpracy zespołu ginekologów, pediatrów i neonatologów. Prof. Ewa Bień, założycielka Sekcji ds. Anomalii Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreśliła, że bez tej terapii dzieci te mogłyby być narażone na ryzykowne operacje chirurgiczne tuż po urodzeniu.

By zahamować postęp wad rozwojowych naczyń krwionośnych lekarze zdecydowali się na podanie off label, jeszcze w życiu płodowym, leku stosowanego dotychczas tylko u dzieci po urodzeniu. Odpowiedni lek antyangiogenny podany przyszłym matkom pozwolił na przeniknięcie substancji czynnej przez łożysko, co przyniosło niemal natychmiastowe efekty: u Rysia ustąpiło krwawienie w malformacji, a zmiany przestały się rozrastać, natomiast u Gabrysi zaobserwowano zmniejszanie się zmian z każdym tygodniem ciąży. Dzieci urodziły się w dobrym stanie i otrzymują dalszą terapię.

O podjęciu terapii prenatalnej zdecydowała nie tylko pilność przypadków, lecz także ogromna wiedza i doświadczenie lekarzy z UCK w leczeniu malformacji naczyniowych. Jak zauważa lekarka prowadząca, Anna Kłosowska, decyzja o zastosowaniu terapii była możliwa dzięki wieloletnim badaniom oraz szerokiej współpracy z zespołami z całej Polski.

Obecnie stan pacjentów jest monitorowany przez specjalistów w ramach dalszego leczenia.

UCK zapowiada publikację wyników tej pionierskiej terapii, co może stać się podstawą do tworzenia nowych wytycznych terapeutycznych, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. 


id, Źródło: uck.pl