ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Po zdrowie do kiosku – nowa inicjatywa NFZ
Lekarze zyskają wsparcie w promowaniu dbałości o zdrowie wśród pacjentów
Co zrobić, gdy pacjenci pytają o łatwy dostęp do profilaktyki? Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dodatkowe narzędzie, które mogą polecać lekarze swoim pacjentom podczas wizyt. Kioski profilaktyczne NFZ to samoobsługowe punkty dostępne w całej Polsce, w których można wykonać podstawowe pomiary zdrowotne szybko i anonimowo. Pacjenci mogą korzystać z nich regularnie, np. raz w miesiącu, a uzyskane na miejscu wyniki mogą być punktem wyjścia do dalszych konsultacji z lekarzem.
Gdzie szukać kiosków NFZ?
Kioski profilaktyczne działają w całej Polsce – w każdym z 16 oddziałów wojewódzkich NFZ. Wyniki są drukowane na miejscu od ręki. Doradca NFZ wskaże normy badań i zasugeruje dalsze kroki, szczególnie jeśli wyniki okażą się niepokojące.
W kiosku profilaktycznym można sprawdzić: wzrost, masę ciała, zawartość wody, mięśni i tłuszczu w organizmie, ciśnienie tętnicze krwi, wskaźnik BMI, poziom saturacji krwi, temperaturę ciała, siłę uścisku dłoni.
– Omawiamy wyniki każdej osoby, która się do nas zgłosi. Często rozmawiam o nawykach żywieniowych. W trakcie rozmowy pytam też o sposób żywienia i zachęcam do zajrzenia na portal diety.nfz.gov.pl, gdzie można się bezpłatnie zarejestrować i dobrać dla siebie indywidualną dietę – mówi Aneta Kądziołka, dietetyczka i doradczyni w dziedzinie profilaktyki w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ.
Jak skorzystać z badań?
Aby skorzystać z kiosku i pomocy doradcy, pacjent może zapisać się albo podczas wizyty w sali obsługi klientów w oddziale wojewódzkim NFZ, albo przez stronę internetową danego oddziału NFZ, ewentualnie przez infolinię NFZ – pod bezpłatnym, całodobowym numerem 800 190 590.
Pomiary można wykonać też od razu, bez zapisywania się, jeśli w danym momencie nie ma innych osób oczekujących.
Kioski nie są przeznaczone dla osób, które mają mniej niż 18 lat, mają rozrusznik serca lub inne elektroniczne urządzenia wspomagające życie (np. sztuczne serce, sztuczne płuco) czy diagnostyczne (np. elektrokardiograf, holter), kobiet w ciąży lub karmiących, osób odczuwających duszności, zawroty głowy albo ataki paniki w zamkniętych przestrzeniach, drgawki podczas długiego patrzenia w ekran komputera, powyżej 99 lat, dializowanych, z zaawansowaną osteoporozą bądź obrzękami w obrębie kończyn dolnych.