Kongres Pediatria 2025 już 11-12.04 w Warszawie! Tylko do 28.02 bilet na kongres kupisz aż 200 zł taniej | Sprawdź >
Powstała Polska Grupa Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny
Nowe konsorcjum na rzecz innowacji w medycynie
W Polsce wykorzystywanych jest ponad 60 robotów chirurgicznych. Wiodące ośrodki dysponujące tymi systemami 10 lutego zawarły porozumienie o utworzeniu konsorcjum poświęconego nowym technologiom. Polską Grupę Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny tworzą: Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy (WIM), Centrum Onkologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Jednym z zadań nowego konsorcjum będzie utworzenie pierwszego w Polsce centralnego rejestru zabiegów chirurgii robotycznej. „Dzięki niemu będziemy mogli poznać rzeczywistą liczbę takich operacji, ewentualne zdarzenia niepożądane z nimi związane, efektywność leczenia tą techniką i na tej podstawie zaprogramować dalszy rozwój tej dziedziny w Polsce” – mówił gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Dyrektor WIM-PIB.
Dyrektor WIM mówił także o koniecznych zmianach w prawie. Jak przypomniał, chirurgia robotyczna powstała w armii po to, żeby w przyszłości operować pacjentów na odległość. „Dziś technologia to umożliwia, ale nie mamy prawa zezwalającego na takie zabiegi. Dlatego zadaniem konsorcjum jest praca nad zmianami w przepisach” – tłumaczył generał. Zaznaczył, że prace konsorcjum pozytywnie wpłyną na rozwój technologii robotycznej w medycynie, co przyniesie korzyści pacjentom.
W ramach podpisanego dokumentu strony zobowiązują się do realizacji szeregu wspólnych działań. Oprócz utworzenia Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny oraz stworzenia rejestru procedur robotycznych, planują prowadzenie wielodyscyplinarnych prac badawczych dotyczących nowych metod leczenia z zastosowaniem nowoczesnych technologii.
Strony porozumiały się także w kwestii realizacji badań retrospektywnych i prospektywnych dotyczących skuteczności operacji z wykorzystaniem robotyki i sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych, takich jak rak płuca, jelita grubego czy żołądka. Będą także poszukiwać możliwości finansowania zewnętrznego oraz angażować się w międzynarodowe projekty badawcze w tym zakresie.
Współpraca obejmuje również organizację szkoleń, warsztatów i konferencji naukowych, które będą promować wyniki wspólnych badań oraz wdrożenie nowych technologii w praktyce medycznej. Partnerzy planują również opracowanie programów edukacyjnych dla studentów oraz kadry akademickiej.