Rząd zamierza wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących mobbingu

Nowe regulacje ułatwią medykom dochodzenie praw w zetknięciu z mobbingiem

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy popiera zmiany, jakie planuje rząd w definicji mobbingu. „Mamy nadzieję, że zmiany przyczynią się do poprawy warunków pracy i ochrony lekarzy i lekarek, którzy stanowią grupę zawodową szczególnie narażoną na mobbing ”– napisał OZZL Region Warszawski w mediach społecznościowych.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, nowa definicja mobbingu ma przyczynić się do ułatwienia poszkodowanym dochodzenia swoich praw. Obecnie tylko 5% roszczeń dotyczących mobbingu uznawanych jest za słuszne. Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) przyczynia się do tego mylne rozumienie regulacji, których treść jest nieprecyzyjna i pozostawia przestrzeń do zróżnicowanej interpretacji. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy ma zmodyfikować definicję mobbingu, która uwzględniałaby zachowania stałe i nawracające.

Skala problemu w ochronie zdrowia

Jak wykazał najnowszy raport inicjatywy Polki w Medycynie i portalu Będąc Młodym Lekarzem, aż 82,6% respondentek stwierdziło, że dyskryminacja jest powszechnym problemem w ochronie zdrowia w Polsce, a 73,5% spotkało się z nią osobiście w pracy lub podczas studiów medycznych.

OZZL przypomina lekarzom, że w ramach kampanii „Zatrzymaj Mobbing” przygotował materiały dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o mobbingu i dyskryminacji. Uruchomił też specjalny adres mailowy, na który można zgłaszać przypadki mobbingu: mobbing.mazowsze@ozzl.org.pl.

Najważniejsze zmiany w przepisach

Planowane zmiany obejmują przede wszystkim doprecyzowanie definicji mobbingu, tak aby obejmowała ona zachowania długotrwałe i systematyczne, a nie incydentalne przypadki złego traktowania. Wprowadzony ma zostać także jaśniejszy podział między różnymi formami nękania, w tym molestowaniem seksualnym, co ma pomóc w skuteczniejszym dochodzeniu roszczeń. Kolejną istotną modyfikacją będzie zmiana w zakresie rozkładu ciężaru dowodu – pracownik będzie musiał uprawdopodobnić naruszenie, ale to pracodawca będzie zobowiązany udowodnić, że do niego nie doszło. Nowelizacja przewiduje również wprowadzenie dolnego progu zadośćuczynienia oraz większy nacisk na prewencję, w tym obowiązek stosowania przez pracodawców procedur antymobbingowych.

Dla lekarzy i lekarek oznacza to większą ochronę przed nadużyciami ze strony przełożonych i współpracowników. Wprowadzenie bardziej precyzyjnych regulacji może sprawić, że ofiary mobbingu będą miały większe szanse na dochodzenie swoich praw, a placówki medyczne zostaną zobowiązane do skuteczniejszego przeciwdziałania nadużyciom.

Rząd planuje przyjąć projekt nowelizacji w III kwartale 2025 r.


id, Źródło: OZZL Region Mazowiecki