Kongres Pediatria 2025 już 11-12.04 w Warszawie! Tylko do 28.02 bilet na kongres kupisz aż 200 zł taniej | Sprawdź >
Spór o kompetencje pielęgniarek anestezjologicznych trwa
Czy pacjenci mogą czuć się bezpiecznie? NRPiP odpiera zarzuty lekarzy
Kompetencje pozwalają pielęgniarkom anestezjologicznym na współuczestnictwo w procedurach znieczulenia oraz monitorowanie stanu pacjenta w okresie okołooperacyjnym – stwierdziła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) w odpowiedzi na krytyczne stanowisko samorządu lekarskiego dotyczące propozycji rozszerzenia ich kompetencji.
– Rozszerzenie uprawnień w zakresie zlecania badań diagnostycznych w okresie pooperacyjnym nie jest wyjątkiem, lecz standardem stosowanym w wielu krajach, w których pielęgniarki posiadają szeroki zakres autonomii zawodowej – dodają przedstawicielki NRPiP.
Przypomnijmy: prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej sprzeciwiło się na początku lutego pomysłowi umożliwienia pielęgniarkom samodzielnego znieczulania pacjentów dorosłych (od 18. roku życia) należących do grupy ASA I i II (pacjenci bez obciążeń schorzeniami dodatkowymi lub z ustabilizowaną chorobą). Samodzielne zlecanie badań diagnostycznych w okresie okołooperacyjnym również spotkało się z jednoznacznym sprzeciwem lekarzy.
– Polska anestezjologia jest jedną z najbezpieczniejszych w Europie, co zawdzięczamy rygorystycznym standardom anestezjologicznym. Standardy te, ustanowione rozporządzeniem Ministra Zdrowia, zapewniają pacjentom wysoki poziom opieki i bezpieczeństwa. Wprowadzenie nowych kompetencji dla pielęgniarek w tym zakresie mogłoby zagrozić dotychczasowemu poziomowi opieki – argumentuje NRL.
NRPiP postanowiła odnieść się do obaw i wątpliwości lekarzy, które – zdaniem pielęgniarek – wynikają z braku pełnej znajomości ich kwalifikacji oraz zakresu ich profesjonalnych uprawnień.
Pielęgniarki anestezjologiczne nie dążą do samodzielnego podejmowania decyzji o znieczuleniu pacjenta. Ich rola ogranicza się do prowadzenia znieczulenia po kwalifikacji lekarskiej, co pozwoliłoby anestezjologom na nadzorowanie większej liczby pacjentów jednocześnie, zgodnie z praktyką stosowaną od wielu lat w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Australii – wyjaśniają przedstawicielki NRPiP.
Podkreślają, że konieczny jest dalszy dialog i współpraca między środowiskami medycznymi. - Wspólne działania lekarzy i pielęgniarek oraz położnych są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów oraz efektywności systemu ochrony zdrowia w Polsce - zaznaczają.