Mniej klikania, więcej leczenia − AI wkracza do gabinetów lekarskich

Wyniki badania: ponad połowa specjalistów planuje wdrożyć sztuczną inteligencję w swojej pracy

Sztuczna inteligencja może znacznie usprawnić pracę lekarzy i odciążyć ich w prostych, powtarzalnych zadaniach. Najwięcej oczekiwań budzi możliwość uwolnienia czasu lekarzy – poświęcanego na rutynowe czynności oraz analizę wyników badań. Jakie jest nastawienie lekarzy i specjalistów oraz pacjentów do AI – zbadał portal ZnanyLekarz. 

AI w medycynie wciąż nowością 

Niemal połowa badanych lekarzy i specjalistów deklaruje, że miała już kontakt z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji w opiece medycznej. W grupie pacjentów z kolei zaledwie 1 na 5 osób (22% ankietowanych) potwierdza, że miała do czynienia z AI w gabinecie lekarskim, a niemal równie duża grupa (18%) nie wie, czy takie zdarzenie miało miejsce. To pokazuje, że wykorzystanie technologii w medycynie bywa niewidoczne, a pacjent nie zawsze umie wskazać, z jakich technologii i w jakim zakresie korzystają specjaliści. 

Lekarze, którzy deklarują, że mieli już do czynienia z AI, wykorzystują tę technologię do podsumowywania wywiadów i notatek oraz do analizy danych (RTG, EKG, diagnostyka, interpretacja testów). AI wspiera także wyszukiwanie informacji medycznych oraz szybkie uzyskiwanie definicji pojęć. W obszarach pozamedycznych AI wykorzystywana jest do redagowania treści, w tym materiałów przeznaczonych do mediów społecznościowych. 

Dominuje ekscytacja

Ponad 60% ankietowanych lekarzy i specjalistów określa swoje nastawienie względem AI jako pozytywne lub neutralne (u niemal 40% dominującym uczuciem jest ekscytacja, kolejne 25% jest tak samo podekscytowanych jak zaniepokojonych). Jedynie 13% osób deklaruje, że przeważającym uczuciem jest zaniepokojenie, jednak ponad 1/5 (22%) nie potrafi jednoznacznie określić swojego nastawienia. Nastawienie osób, które mają już za sobą pierwsze doświadczenia z technologią bazującą na sztucznej inteligencji, jest zdecydowanie bardziej entuzjastyczne. 

W grupie pacjentów jedynie 1 na 6 osób (15,8%) określa swoje nastawienie względem AI jako bardziej pozytywne („bardziej podekscytowany niż zaniepokojony”). Podobna grupa ocenia, że jest w takim samym stopniu podekscytowana co zaniepokojona. Niemal 1 na 4 pacjentów deklaruje, że dominującym uczuciem wobec AI w medycynie jest niepokój.

Dokładność, wygoda, odciążenie

Trzema kluczowymi czynnikami, które mogą przekonać specjalistów do wdrożenia AI do swojej praktyki, są: dokładność i rzetelność algorytmów AI; łatwość integracji z istniejącymi systemami i narzędziami oraz możliwość zmniejszenia ilości pracy administracyjnej. Na kolejnych miejscach wymieniane są: gwarancja bezpieczeństwa i prywatności danych pacjentów; możliwość poświęcenia więcej czasu i uwagi pacjentowi; zgodność z regulacjami i wymogami prawnymi; możliwość optymalizacji kosztów operacyjnych oraz otwartość i akceptacja tych rozwiązań przez pacjentów. 

Pacjenci pytani o to, w jakich sytuacjach AI może wesprzeć lekarzy, wymieniali: zmniejszenie obciążenia lekarzy pracą administracyjną poprzez automatyzację; wsparcie pacjentów z chorobami przewlekłymi dzięki bardziej regularnemu monitorowaniu wskaźników oraz zwiększenie wydajności/przepustowości przyjmowania pacjentów. 

Więcej czasu dla pacjenta 

W pytaniu o to, w jaki sposób AI może poprawić doświadczenie pacjentów w kontaktach z opieką medyczną, wśród najczęściej wymienianych odpowiedzi znalazły się: większa dostępność specjalistów, krótszy czas oczekiwania na wizytę, bardziej precyzyjna analiza wyników badań oraz krótszy czas oczekiwania na diagnozę. 

− Rozwiązania bazujące na AI nie zastąpią lekarzy! Jednak wierzymy, że korzystając z takich narzędzi, specjaliści staną się bardziej efektywni, oszczędzą czas i będą mogli lepiej zająć się pacjentami − dodaje Karol Traczykowski; VP New Ventures, AI/ML solutions Docplanner (ZnanyLekarz) 

Wirtualny asystent uwolni specjalistę 

Ponad połowa ankietowanych (55,6%) deklaruje, że zamierza wdrożyć rozwiązania oparte na AI w swojej praktyce lekarskiej, a 1 na 5 osób jest zdecydowanie przekonana, że tak się stanie. Co więcej, aż 64% specjalistów wskazuje, że obecnie największym obciążeniem w ich pracy jest konieczność prowadzenia dokumentacji medycznej i notowania na komputerze podczas wizyty. 

Ułatwiają to dostępne na rynku rozwiązania, które pełnią funkcje niewidzialnych asystentów, odciążając lekarzy i specjalistów oraz uwalniając ich czas poświęcany na monotonne, powtarzalne czynności, jak np. ręczne opisanie wywiadu z pacjentem.  

Informacje o badaniu

Nastawienie lekarzy wobec AI − badanie ilościowe zrealizowane w lutym 2025 roku. W badaniu wzięło udział 90 respondentów (lekarzy i specjalistów). 

Nastawienie pacjentów wobec AI − badanie ilościowe zrealizowane w lutym 2025 roku. W badaniu wzięło udział 152 respondentów. 



id, Źródło: informacja prasowa ZnanyLekarz