Początek procesu lekarzy promujących postawy antyzdrowotne
Zarzuty: dezinformacja, działanie na szkodę pacjentów i społeczeństwa
Wśród protestów i w atmosferze presji ze strony ruchów antyszczepionkowych, przed Okręgowym Sądem Lekarskim we Wrocławiu odbyło się przesłuchanie czterdziestu pięciu medyków oskarżonych o propagowanie postaw antyzdrowotnych. Rozpoczęcie procesu stanowi część szerszego postępowania prowadzonego przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Lekarzom grozi odebranie prawa wykonywania zawodu.
Zarzuty obejmują publiczne rozpowszechnianie informacji niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną, co – zdaniem rzecznika – mogło prowadzić do szkód zarówno dla pacjentów, jak i całego społeczeństwa.
– Obwinionych jest łącznie około stu osób, które w czasie pandemii działały pod szyldem Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców – tłumaczy w Radiu Wrocław Paweł Wróblewski, prezes Dolnośląskiej Izby Lekarskiej.
To osoby związane z tzw. „Listem Stu”, który – jak podkreślają eksperci – przedstawiał nieprawdziwe informacje dotyczące zarówno skuteczności szczepionek, jak i strategii walki z pandemią.
Jak informował prezes Wróblewski w Radiu Wrocław, ze względu na dużą liczbę osób objętych postępowaniem, sprawę podzielono na trzy lokalizacje. Postępowania wobec 45 lekarzy toczą się we Wrocławiu, pozostałe będą prowadzone w Poznaniu i Gdańsku.
W dniu przesłuchań pod siedzibą Izby zgromadzili się działacze ruchów antyszczepionkowych. W związku z możliwymi zakłóceniami, Dolnośląska Izba Lekarska poprosiła o wsparcie policję. Tego dnia, zgodnie z zarządzeniem władz Izby, biuro pozostawało zamknięte dla osób nieposiadających odpowiednich przepustek.
Sprawa budzi ogromne emocje, jednak nie jest pierwszą tego rodzaju.
W listopadzie 2022 r. dr Dorota Marzena Sienkiewicz z Białegostoku, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców (PSNLiN), została pozbawiona na rok prawa wykonywania zawodu przez Okręgowy Sąd Lekarski w Białymstoku za niezgodne z wiedzą medyczną wypowiedzi w sprawie szczepień dzieci przeciwko Covid-19 w roku 2021/22.
20 lutego br. odbyła się rozprawa przed Naczelnym Sądem Lekarskim w Warszawie ws. odwołania lekarki. Sąd utrzymał wcześniejszy wyrok, czyli pozbawienie prawa wykonywania zawodu na rok.
Warszawski magistrat złożył wniosek do sądu rejonowego o rozwiązanie PSNLiN. Prezydent Warszawy oskarżył organizację o "propagowanie postaw antyzdrowotnych" oraz rozpowszechnianie treści niezgodnych z obowiązującymi przepisami prawa.
Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny poparł krok prezydenta Warszawy, argumentując, że lekarz nie może być "niezależny od wiedzy medycznej" i że propagowanie aktualnej wiedzy medycznej jest jednym z głównych obowiązków lekarza.