Diagnosta laboratoryjny – cichy filar systemu
Z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego środowisko przypominało swoje postulaty
27 maja, w rocznicę odkrycia kodu genetycznego przez Heinricha Matthaeiego i Marshalla Nirenberga (1961), obchodzimy Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. To okazja, by przypomnieć o znaczeniu tej grupy zawodowej w systemie ochrony zdrowia – oraz o potrzebie dalszego rozwoju jej kompetencji.
W całym kraju odbywają się spotkania, szkolenia i wydarzenia integracyjne. Kulminacją obchodów jest interdyscyplinarna konferencja w Katowicach, poświęcona roli porady diagnostycznej w systemie ochrony zdrowia. Wydarzenie objęte jest patronatem Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) oraz Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL).
– W tym roku w sposób szczególny zwracamy uwagę na kompleksowy program profilaktyczny „Moje Zdrowie”, który jest skierowany do wszystkich osób powyżej 20 roku życia. Przypominamy, że rzetelnie wykonane badania laboratoryjne to fundament oceny zdrowia pacjenta – podkreśla dr n. med. Monika Pintal-Ślimak, prezes KIDL.
W ostatnich miesiącach samorząd diagnostów laboratoryjnych aktywnie promuje propozycje zmian legislacyjnych ujęte w ramach pakietu „Szóstka dla Diagnostów”. Wśród nich najważniejszym postulatem jest wprowadzenie do ustawy o medycynie laboratoryjnej tzw. porady diagnostycznej.
Jak wyjaśniają diagności, chodzi o poszerzenie ich kompetencji o możliwość samodzielnego zlecania badań oraz udzielania porad diagnostycznych. Takie rozwiązanie mogłoby istotnie odciążyć lekarzy, skrócić ścieżkę diagnostyczną, a także lepiej wykorzystać wiedzę diagnostów zdobywaną w trakcie studiów medycznych i kształcenia podyplomowego.
Ustawa o medycynie laboratoryjnej, obowiązująca od końca 2022 roku, nie przewiduje jeszcze porady diagnostycznej, co – jak podkreśla samorząd – jest rozczarowaniem i niewykorzystaną szansą na usprawnienie systemu. KIDL deklaruje dalsze działania na rzecz jej wprowadzenia.
Propozycje deregulacyjne diagnostów obejmują także:
– przyspieszenie ścieżki diagnostycznej
– zapewnienie ochrony prawnej wszystkim zawodom medycznym
– zniesienie barier udziału diagnostów w programach profilaktycznych
– pełniejsze wykorzystanie ich roli w zespołach terapeutycznych
– ograniczenie nadmiernej biurokracji związanej z raportowaniem do NFZ.
W Dniu Diagnosty warto przypomnieć, że w Polsce działa ponad 18 tysięcy przedstawicieli tego zawodu, których zaangażowanie ma kluczowe znaczenie dla diagnozowania, leczenia i budowania bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.
– Trzeba liczyć się z trudnymi studiami medycznymi, ale warto, bo poznajemy szereg ciekawych informacji – przyznała prezes Pintal-Ślimak zapytana o to, czy warto wybrać zawód diagnosty. – Motywacją jest służenie pacjentom i przyczynianie się do poprawy ich zdrowia i życia – dodała.