W Polsce przybywa chorych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego

Alarmują autorzy pierwszej szczegółowej publikacji na temat związku pogody oraz zanieczyszczenia powietrza z hospitalizacją pacjentów z chorobami płuc

Naukowcy – Bogdan Bochenek, Mateusz Jankowski, Joanna Wieczorek, Marta Gruszczyńska, Piotr Sekuła, Adam Jaczewski, Andrzej Wyszogrodzki, Jarosław Pinkas i Mariusz Figurski – przeanalizowali zależności między zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego, czynnikami meteorologicznymi i liczbą przyjęć do szpitali w trybie nagłym z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). W badaniu wykorzystano ogólnopolski zbiór przyjęć do szpitali w trybie nagłym z anonimowych rejestrów publicznych obejmujących osiem lat (2012–2019). 

Z badań wynika, że przybywa pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. A to wiąże się z obciążeniem całego systemu opieki zdrowotnej.

Pełen tekst można znaleźć na www.nature.com 

W Polsce zmiany zachodzą za wolno  

Choroby płuc stanowią trzecią przyczynę zgonów w Europie i wykazują silny związek z ekspozycją na zanieczyszczone powietrze. W przypadku POChP stan pacjenta i rokowania pogarszają się z każdym zaostrzeniem choroby. Może je wywołać nawet krótkotrwała ekspozycja na powietrze złej jakości.

Mimo że w Europie średnie roczne narażenie na pyły o frakcji drobnej PM 2.5 i zgony z nim związane zmniejszyły się odpowiednio o 33.7 i 42.4 proc. wciąż są kraje – takie jak Polska – gdzie z racji dużej emisji, poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza europejskie standardy i wiąże się z większym ryzykiem rozwoju chorób płuc. - "W ostatnich latach średni poziom zanieczyszczenia powietrza i krajowa liczba hospitalizacji w trybie pilnym spadają. Natomiast stanu tego nie można uznać za wystarczający dla utrzymania dobrostanu pacjentów. Proces zmian legislacyjnych i transformacja gospodarczo-społeczna postępują wolniej niż poprawa środowiska życia – zauważają eksperci. 

I ostrzegają: „Pacjenci z ciężkim zaostrzeniem POChP często wymagają pilnej hospitalizacji i dodatkowej opieki zdrowotnej w trakcie procesu rekonwalescencji, co generuje znaczne koszty ekonomiczne”.


syl