Olbrzymie zainteresowanie konkursem na rozwój onkologii ONKO 2
Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło łącznie 59 propozycji projektów strategicznych – ustaliła Rzeczpospolita.
Pod koniec marca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło konkurs na budowę, przebudowę, modernizację oraz doposażenie infrastruktury podmiotów leczniczych udzielających świadczeń w zakresie onkologii ONKO 2.
To już drugi konkurs na rozwój infrastruktury w polskiej onkologii z rzędu. Pierwszy, w którym do podziału było 4,2 mld zł został rozstrzygnięty za zarządów Zjednoczonej Prawicy i anulowany przez obecne kierownictwo MZ. Podziałem środków wśród lecznic - m.in. po protestach szpitali - zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne (wyniki kontroli CBA nie są na razie upublicznione).
W drugim rozdaniu pieniędzy jest o 300 mln więcej. W jednym i drugim przypadku środki pochodzą z zarządzanego przez resort zdrowia Funduszu Medycznego.
Ile projektów wpłynęło?
ONKO 2 to ogromna szansa na poprawę leczenia w szpitalach. Termin zgłaszania projektów minął 15 lipca.
Jak podaje „Rz” w ramach konkursu wpłynęło łącznie 59 propozycji projektów strategicznych. Jeden wniosek został złożony po terminie. Dla porównania, na liście rankingowej anulowanego konkursu, który rozstrzygnięto w październiku 2023 r., figurowało 39 podmiotów, z czego 19 miało otrzymać dofinansowanie.
Wśród zgłoszonych projektów znalazło się m.in. Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii w Zielonej Górze, którego koszt budowy aktualnie szacuje się na 300 mln zł (na zdjęciu). W szpitalu mają znaleźć się nowoczesne oddziały kliniczne , poradnie. A także między innymi sale operacyjne, i nowoczesna radioterapia.
Autorem wizualizacji Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii są biura architektoniczne - Kalata Architekci oraz 4105 Architects.