ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Temat numeru
Znaczenie poprawnej limfadenektomii w nowotworach trzustki
dr n. med. Radosław Pach
prof. UJ dr hab. n. med. Piotr Kołodziejczyk
prof. dr hab. n. med. Jan Kulig
Wycięcie węzłów chłonnych jest istotnym elementem zabiegów resekcyjnych u chorych na raka trzustki, umożliwia prawidłowe określenie zaawansowania nowotworu.
Wstęp
Pierwszą pankreatoduodenektomię z powodu raka trzustki wykonał Codivilla w 1898 roku, z kolei pierwszą pankreatoduodenektomię z powodu raka brodawki Vatera Walter Kausch w 1909 roku. Chirurgia raka trzustki rozwinęła się jednak dopiero po opisaniu tej procedury przez Allena Oldfathera Whipple’a w roku 1935. Joseph Fortner w roku 1973 zaproponował radykalną resekcję trzustki, co zwiększyło resekcyjność raka głowy trzustki, jednak bez jednoznacznego wydłużenia całkowitego przeżycia. W Japonii rozwinięto koncepcję poszerzonej limfadenektomii, która w badaniach retrospektywnych wiązała się z wydłużeniem przeżycia, czego nie potwierdzono w badaniach prospektywnych i w badaniach z randomizacją.
Standardowa limfadenektomia – pankreatoduodenektomia
Aktualnie obowiązujący standard limfadenektomii u chorych z resekcyjnym rakiem trzustki został zdefiniowany w 2014 roku przez International Study Group on Pancreatic Surgery (ISGPS – Międzynarodową Grupę Badawczą Chirurgii Trzustki). W publikacji na łamach czasopisma „Surgery” stwierdzono, że stan węzłów chłonnych jest ważnym czynnikiem rokowniczym u chorych z przewodowym rakiem gruczołowym trzustki.1 Nie został dotychczas określony optymalny zakres limfadenektomii, a wpływ poszerzonej limfadenektomii na przeżycie całkowite jest dyskusyjny. Nomenklatura węzłów chłonnych stosowana w chirurgii trzustki jest zgodna z zaleceniami Japan Pancreas Society. Standardowa limfadenektomia w przypadku pankreatoduodenektomii obejmuje następujące stacje węzłów chłonnych:
- 5 – węzły nadodźwiernikowe
- 6 – węzły pododźwiernikowe
- 8a – przednio-górne węzły chłonne wzdłuż tętnicy wątrobowej wspólnej
- 12b – węzły chłonne więzadła wątrobowo-dwunastniczego zlokalizowane wzdłuż przewodu żółciowego wspólnego
- 12c – węzły chłonne wzdłuż przewodu pęcherzykowego
- 13a – węzły chłonne na tylnej powierzchni górnej części głowy trzustki
- 13b – węzły chłonne na tylnej powierzchni dolnej części głowy trzustki
- 14a – węzły chłonne w miejscu odejścia tętnicy krezkowej górnej od aorty
- 14b – węzły chłonne wzdłuż prawej strony tętnicy krezkowej górnej
- 17a – węzły chłonne na przedniej powierzchni górnej części głowy trzustki
- 17b – węzły chłonne na przedniej powierzchni dolnej części głowy trzustki.
Poszerzona limfadenektomia podczas pankreatoduodenektomii obejmuje również węzły chłonne położone do przodu i na lewo od tętnicy krezkowej górnej, wokół pnia trzewnego (grupa 9), tętnicy śledzionowej (grupa 11p i 11d) i tętnicy żołądkowej lewej (g...