BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Jak ja to robię
Operacje przepuklin pachwinowych metodą laparoskopową
dr hab. n. med. Piotr Myśliwiec
Operacje laparoskopowe przepuklin pachwinowych, choć technicznie bardziej skomplikowane niż operacje otwarte, zapewniają pacjentowi większy komfort oraz szybszy powrót do pełnej aktywności. Metoda przezbrzuszna przedotrzewnowa (TAPP – transabdominal preperitoneal) oferuje łatwiejszą orientację przez odniesienie do narządów jamy brzusznej. Metoda całkowicie zewnątrzotrzewnowa (TEP – totally extraperitoneal), mimo że początkowo trudniejsza, gwarantuje bezpośredni dostęp do przestrzeni przedotrzewnowej bez konieczności nacinania otrzewnej.
Wprowadzenie
Najpowszechniejszą lokalizacją przepukliny jest pachwina. U mężczyzn przepukliny pachwinowe zdarzają się 10-krotnie częściej niż u kobiet. Ma to związek z rozwojem płodowym, w którym jądra schodzą do moszny przez uwypuklenie otrzewnej nazywane wyrostkiem pochwowym. Jeżeli nie zostanie on całkowicie zamknięty, stanowi drogę rozwoju przepukliny skośnej, nawet jeśli ujawni się ona dopiero w wieku dorosłym. Co ciekawe, przepukliny pachwinowe występują 2-krotnie częściej po prawej niż po lewej stronie, co wiąże się z późniejszym zstępowaniem prawego jądra. Poniżej więzadła pachwinowego lokalizuje się rzadsza przepuklina udowa, którą zalicza się do grupy przepuklin pachwiny (groin hernia). Przepuklina udowa, dominująca u kobiet, znacznie częściej ulega uwięźnięciu ze względu na wąskie wrota. U osób otyłych bywa trudna do rozpoznania klinicznego.
Wybór metody leczenia
Rutynową metodą leczenia przepuklin pachwinowych w Polsce jest operacja Lichtensteina, przeprowadzana beznapięciowo techniką otwartą z użyciem siatki. Po takim zabiegu ryzyko powikłań wynosi 3-5%, przewlekły ból pachwiny dotyczy 10-30% pacjentów, a okres wyłączenia z pełnej aktywności sięga 6 tygodni. Operacje laparoskopowe wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów pozwalają ograniczyć odsetek powikłań o połowę, a występowanie przewlekłego bólu pachwiny o 2/3 oraz umożliwić choremu powrót do pełnej aktywności po 2 tygodniach. Dlaczego zatem nie stosuje się ich powszechnie? Wydaje się, że powodów jest kilka:
- operacje laparoskopowe przepuklin pachwinowych są technicznie wymagające, a krzywa uczenia jest dość długa i sięga kilkudziesięciu operacji
- nie każdy pacjent kwalifikuje się do leczenia metodami małoinwazyjnymi (patrz poniżej)
- ograniczona refundacja zabiegów, zrównana z operacjami klasycznymi, nie zachęca szpitali do stosowania nowoczesnych metod, zwłaszcza że te operacje początkowo wymagają więcej czasu.
Obecnie w przeważającej części krajów Europy Zachodniej metodą z wyboru u większości pacjentów z przepukliną pachwinową jest operacja wideoskopowa (TAPP lub TEP), pod warunkiem że chirurg ma w tym zakresie odpowiednie doświadczenie. Sekcja Wideoch...