ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Temat numeru
Laparotomia w urazach jamy brzusznej
lek. Agata Gronowska1
prof. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek1,2
- Prezentacja metod diagnostycznych urazów jamy brzusznej
- Penetrujące i tępe urazy jamy brzusznej – charakterystyka i sposób leczenia
- Rola laparotomii w leczeniu urazów jamy brzusznej i prezentacja 3 faz techniki damage control
- Postępowanie w urazach wybranych narządów wewnątrzbrzusznych
Z powodu urazów rocznie ginie ponad 5 mln ludzi, a dziesiątki milionów zostaje okaleczonych (według World Health Organization [WHO], dane z 2014 r.). Urazy są trzecią co do częstości przyczyną zgonów ogółem, w tym najczęstszą wśród osób w wieku do 40 r.ż.1, stanowią więc ogromny problem socjoekonomiczny na świecie. U 7-10% wszystkich poszkodowanych w wyniku urazów stwierdzane są obrażenia jamy brzusznej2, a 25% z nich wymaga pilnej interwencji chirurgicznej3. Krwotok do jamy brzusznej jest główną pourazową przyczyną zgonów, której można zapobiec.
Najczęstsze przyczyny poważnych urazów to wypadki komunikacyjne i upadki z wysokości (WHO 2014 r.). Wskutek zastosowania coraz większej liczby maszyn, coraz szybszych pojazdów oraz rozwoju motoryzacji częstość poważnych urazów rośnie. Szacuje się, że do 2020 r. wypadki komunikacyjne będą trzecią (!) przyczyną zachorowań na świecie. Dawniej ciężko poszkodowani w wypadkach najczęściej ginęli na miejscu zdarzenia. Dziś dzięki rozwojowi ratownictwa medycznego oraz doskonalszym technikom resuscytacji na szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) i w centrach urazowych częściej mamy do czynienia z chorymi z poważnymi obrażeniami ciała.
Mechanizm urazu jamy brzusznej
Tradycyjnie urazy jamy brzusznej dzielimy ze względu na mechanizm na tępe i penetrujące (przenikające). Spośród urazów jamy brzusznej 67% ma charakter tępy4. Wypadki komunikacyjne są przyczyną większości tego typu obrażeń, inne to upadki z wysokości, wypadki rowerowe, urazy sportowe oraz zdarzenia kryminalne5. Obrażenia przenikające są najczęściej spowodowane postrzałami i działaniem ostrych narzędzi5.
Rozpoznanie
Chorego, który trafia z urazem na SOR, przede wszystkim należy ocenić według znanego schematu ABCD, gdzie poszczególne litery oznaczają:
- A (airway) – drożność dróg oddechowych
- B (breathing) – oddychanie
- C (circulation) – krążenie
- D (disability) – stan świadomości.
W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć stany bezpośrednio zagrażające życiu: udrożnić drogi oddechowe, zapewnić prawidłową wentylację, wdrożyć resuscytację krążeniowo--oddechową w razie zatrzymania krążenia, a resuscytację płynową u chorych niestabilnych hemodynamicznie. W razie potrzeby trzeba zaopatrzyć odmę prężną.