Chirurg w sądzie
Pacjent bez dokumentu tożsamości
adw. Anna Popławska
- Okazanie dokumentu tożsamości i dowodu ubezpieczenia oraz weryfikacja danych – obowiązki pacjenta i podmiotu udzielającego świadczenia zdrowotnego
- Wyjątkowe sytuacje, w których można odstąpić od wymogu weryfikacji
- Potwierdzenie tożsamości za pomocą dokumentu elektronicznego
Temat weryfikowania tożsamości pacjenta podczas przyjmowania go do szpitala czy też zgłaszającego się do przychodni bądź innego podmiotu leczniczego nieustannie wzbudza wiele wątpliwości. Prośba personelu medycznego o podanie numeru PESEL oraz okazanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości kierowana do pacjentów niejednokrotnie napotyka opór z ich strony. Tymczasem ustalenie tożsamości pacjenta stanowi warunek konieczny do udzielenia świadczenia zdrowotnego.
Wymóg dokumentu tożsamości
W świetle obowiązujących regulacji prawnych weryfikacja tożsamości pacjenta przy jego zgłoszeniu się do podmiotu leczniczego jest konieczna. Ustalenie tożsamości pacjenta poprzez weryfikację danych na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem (takiego jak: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy nawet legitymacja szkolna) stanowi co do zasady warunek konieczny, by udzielić świadczenia zdrowotnego. Wbrew powszechnej opinii nie dotyczy to wyłącznie świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), ale odnosi się również do wszelkich usług medycznych, włącznie z tymi udzielanymi odpłatnie.
Głównym argumentem potwierdzającym zasadność dokonania weryfikacji pacjenta przez osoby wykonujące zawód medyczny jest to, że muszą mieć one pewność co do tożsamości osoby, której świadczenie zdrowotne ma zostać udzielone. Ponadto ciąży na nich obowiązek opisania udzielonego już świadczenia w dokumentacji medycznej. Innymi słowy, realizacja uprawnienia pacjenta do dokumentacji medycznej skutkuje jednoczesnym obowiązkiem podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych do prowadzenia dokumentacji medycznej.
Zgodnie z ustawową regulacją dokumentacja medyczna musi zawierać co najmniej oznaczenie pacjenta, tj. poniżej wymienione elementy pozwalające na ustalenie jego tożsamości:
- nazwisko i imię (imiona)
- datę urodzenia
- oznaczenie płci
- adres miejsca zamieszkania
- nr PESEL, a w przypadku pacjenta małoletniego lub całkowicie ubezwłasnowolnionego również dane przedstawiciela ustawowego.
Należy zaznaczyć, że jest to wymóg zawarty w art. 24 oraz 25 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która reguluje prawa każdego pacjenta, nie tylko ubezpieczonego. Powyższych danych nie sposób uzyskać inaczej jak poprzez przeprowadzenie weryfikacji zgłaszającej się osoby.