Wytyczne
Chirurgiczne leczenie czerniaka według aktualnych wytycznych
dr n. med. Piotr Sęk
dr hab. n. med. Dariusz Nejc, prof. UM
- Zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u chorych na czerniaka skóry w świetle polskich wytycznych z 2022 roku
- Ocena stopnia zaawansowania nowotworu i czynniki rokownicze
- Znaczenie zabiegów chirurgicznych na różnych etapach leczenia chorych na czerniaka: biopsji wycinającej podejrzanych zmian barwnikowych skóry, biopsji węzła wartowniczego, limfadenektomii (uzupełniającej i terapeutycznej)
Czerniak to nowotwór złośliwy wywodzący się z neuroektodermalnych komórek melanocytarnych. Podstawą jego rozpoznania jest biopsja wycinająca podejrzanych zmian barwnikowych. Wynik badania histopatologicznego dostarcza informacji o grubości czerniaka według Breslowa i obecności owrzodzenia. Dalsze postępowanie obejmuje radykalne wycięcie blizny oraz biopsję węzła wartowniczego. Stwierdzenie przerzutu w węźle wartowniczym jest wskazaniem do ścisłej obserwacji ultrasonograficznej. W przypadku pierwotnie klinicznie jawnych przerzutów do węzłów chłonnych zalecana jest limfadenektomia terapeutyczna. Chorzy narażeni na duże ryzyko nawrotu czerniaka powinni być kwalifikowani do uzupełniającego leczenia systemowego.
Chirurgia jest niezbędna do rozpoznania czerniaka i stanowi podstawę radykalnego leczenia pacjentów z tym nowotworem. W Polsce obowiązują wytyczne opracowane przez zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Piotra Rutkowskiego1. Obecnie dostępne są rekomendacje z 2022 roku. Jeśli chodzi o zalecenia światowe, to najbardziej aktualne są amerykańskie wytyczne National Comprehensive Cancer Network (NCCN; w chwili pisania niniejszej pracy dostępne były w wersji 2.2022)2. Warto podkreślić, że polskie zalecenia z 2022 roku uwzględniają rekomendacje amerykańskie oraz europejskie (European Society for Medical Oncology [ESMO]). W niniejszej pracy wykorzystano przede wszystkim polskie wytyczne postępowania.
Epidemiologia
Czerniak to nowotwór złośliwy wywodzący się z neuroektodermalnych komórek melanocytarnych. W warunkach polskich nie występuje on zbyt często. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2019 roku odnotowano blisko 3750 nowych zachorowań (u 1750 mężczyzn i 2000 kobiet), a zmarło z powodu czerniaka prawie 1450 osób. Z dostępnych danych wynika, że liczba nowych przypadków z roku na rok rośnie. W latach 1980-2010 liczba zachorowań na ten nowotwór wzrosła nawet 3-krotnie1.
Etiologia
Za najważniejszy czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na czerniaka uważa się nadmierne narażenie na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Dotyczy to zarówno jego naturalnego źródła w postaci promieni słonecznych, jak i sztucznego, np. stosowaneg...