Mikrochirurgia
Co zmieniło się w ciągu ostatnich lat?
lek. Dominik A. Walczak
dr n. med. Daniel Bula
- Omówienie najważniejszych innowacji w dziedzinie mikrochirurgii w ostatnich latach
- Korzyści i ograniczenia we współczesnej mikrochirurgii
- Roboty oraz sztuczna inteligencja w perspektywie dalszego rozwoju techniki mikrochirurgicznej
Mikrochirurgia to wyjątkowa grupa technik operacyjnych, w których zabiegi wykonuje się w znacznym powiększeniu, najczęściej mikroskopu. Chociaż powszechnie kojarzy się z chirurgią plastyczną i rekonstrukcyjną, w których wykorzystywana jest do zespalania różnych drobnych struktur, takich jak: tętnice, żyły, nerwy czy naczynia limfatyczne, to znalazła ona zastosowanie również w innych dyscyplinach zabiegowych, w tym w: okulistyce, laryngologii, neurochirurgii czy urologii.
Od czasu wykonania przez Juliusa Jacobsona pierwszego mikrochirurgicznego zespolenia naczyń minęło 65 lat1. Przez ten czas mikrochirurgia wyewoluowała z metody stricte eksperymentalnej do powszechnie stosowanej techniki operacyjnej. Jednakże postęp, jaki dokonał się w ostatnich latach, jest nieodłącznie związany z rozwojem technologii, która odkrywa przed mikrochirurgią rekonstrukcyjną nowe horyzonty. W poniższym artykule omówiliśmy kilka najważniejszych zagadnień dotyczących innowacji w tej dziedzinie. Temat jest jednak na tyle obszerny, że równie dobrze mógłby obejmować osobną monografię.
Zespolenia mikrochirurgiczne
Choć w dzisiejszych czasach może to się wydawać banalne, to jednak umiejętność zespalania naczyń krwionośnych jest jednym z większych osiągnięć chirurgii. Dzięki niej możliwy stał się transfer tkanek w postaci wolnych płatów czy przeszczepów allogenicznych. W 1902 roku Alexis Carrel opracował technikę łączenia naczyń sposobem koniec do końca. Między innymi za to osiągnięcie, a także za swój wkład w rozwój transplantologii 10 lat później został uhonorowany Nagrodą Nobla. Do dziś jest ostatnim chirurgiem, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie2. Z czysto technicznego punktu widzenia sama metoda wykonywania zespolenia nie zmieniła się w istotny sposób od momentu jej opracowania.
W ciągu ostatniego stulecia ogromny postęp dokonał się w zakresie anatomii, a w szczególności znacząco poszerzyła się nasza wiedza dotycząca unaczynienia poszczególnych części tkanki skórnej człowieka. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku G. Ian Tay...
Kilka lat później wspominany już Isao Koshima wykonał zabieg zespolenia jeszcze drobniejszych naczyń, których średnica nie przekraczała 0,3 mm. Do tego celu wykorzystał szew 13/0 z igłą o grubości 30 μm8. Ponieważ takie zabiegi wymagają wyjątkowyc...