Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Wyniki badań
Nowości z kongresu Amerykańskiej Akademii Dermatologii
Opracował lek. med. Paweł Traczewski
W dn. 21-25 marca w Denver odbyła się jedna z największych corocznych konferencji, zorganizowana przez Amerykańską Akademię Dermatologii (AAD). Przedstawiono aktualne wyniki badań dotyczących nowych leków, strategii terapeutycznych, diagnostyki i innych aspektów opieki nad pacjentem.
Iwermektyna skuteczna w grudkowo-krostkowej postaci trądziku różowatego
Potwierdziły to wyniki dwóch kontrolowanych podwójnie zaślepionych badań III fazy nad zastosowaniem 1-proc. iwermektyny w formie kremu u pacjentów z grudkowo-krostkową postacią trądziku różowatego. 1371 pacjentów randomizowano do dwóch grup: jedna otrzymywała krem z 1-proc. iwermektyną aplikowany raz dziennie przez 12 tygodni, druga – podłoże maści. W obu badaniach u znacznej części pacjentów po 12 tygodniach osiągnięto pierwotne punkty końcowe, określone jako całkowite lub prawie całkowite ustąpienie zmian skórnych wg punktacji Investigator`s Global Assessment (IGA). Redukcję liczby zmian zapalnych obserwowano od początku leczenia.
W pierwszym z opisywanych badań u 38,4 proc. pacjentów z grupy badanej i 11,6 proc. z grupy kontrolnej osiągnięto pierwszy z punktów końcowych. W drugim badaniu odsetki te wyniosły odpowiednio 40,1 proc. i 18,8 proc. Począwszy od czwartego tygodnia, odnotowano istotne statystycznie różnice w efektywności terapii – poprawę osiągnięto u 10,9 proc. leczonych iwermektyną, w porównaniu z 5,6 proc., u których aplikowano podłoże maści. W przypadku drugiego pierwotnego punktu końcowego badań, ustępowania zmian zapalnych, 1-proc. krem z iwermektyną okazał się wyraźnie skuteczniejszy już w drugim tygodniu. W obu badaniach uzyskano redukcję średnio ponad 20 zmian, znacząco więcej niż w grupach kontrolnych. Bezpieczeństwo i tolerancja leku okazały się porównywalne ze stosowanym w grupach kontrolnych podłożem maści.
Nowy lek biologiczny w łuszczycy zwyczajnej coraz bliżej
W badaniach w grupach pacjentów z łuszczycą zwyczajną leczonych sekukinumabem (przeciwciałem monoklonalnym, selektywnym inhibitorem interleukiny 17A) osiągnięto istotnie częściej, niż w grupach placebo, pierwotne punkty końcowe oparte na skalach P...