ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Wywiad numeru
Wspólne rozwiązywanie dylematów klinicznych
O najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed dermatologami w 2015 roku, z prof. dr. hab. med. Romanem Nowickim, kierownikiem Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed, rozmawia Olga Tymanowska
11. Akademia Dermatologii i Alergologii (ADA) odbędzie się w Ustce w dniach 5-8 lutego 2015 roku. W tym interdyscyplinarnym spotkaniu dermatologów z alergologami weźmie udział szereg wybitnych specjalistów z Polski i z zagranicy. Dla uczestników przygotowano 13 sesji naukowo-szkoleniowych oraz trzy praktyczne warsztaty interaktywne. Przedstawione zostaną najnowsze doniesienia z kongresów EADV, EAACI oraz WAO. Będzie też mowa o najczęstszych problemach, z którymi lekarz może się spotkać w swojej praktyce. Omawiane będą rzadkie i trudne przypadki z praktyki dermatologicznej, które powinny szczególnie zainteresować alergologów, pediatrów i lekarzy rodzinnych. Nie zabraknie czasu na dyskusje i dzielenie się doświadczeniami.
Informacje dostępne są na http://www.ekonferencje.pl/11ADA/.
DpD: Jak co roku środowisko dermatologów i alergologów spotka się w Ustce na Akademii Dermatologii i Alergologii. Co będzie myślą przewodnią spotkania, na co będzie pan chciał położyć największy nacisk?
PROF. ROMAN NOWICKI: Misją Akademii Dermatologii i Alergologii (ADA) jest profilaktyka i terapia alergicznych chorób skóry poprzez rozwój i edukację środowiska medycznego. Ponieważ mam zaszczyt przewodniczyć Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, która wspólnie z Kliniką Dermatologii, Wenerologii i Alergologii GUMed jest głównym organizatorem ADA, chciałbym podkreślić konieczność ścisłej współpracy dermatologów i alergologów. Obie te specjalności medyczne wzajemnie się uzupełniają i wzbogacają, dzięki czemu możemy zapewnić pacjentom lepszą opiekę medyczną. O tym, jak bardzo potrzebujemy wzajemnych spotkań i wymiany doświadczeń, świadczy coraz większa liczba uczestników naszej dorocznej zimowej konferencji.
DpD: ADA to między innymi 13 sesji naukowo-szkoleniowych oraz trzy praktyczne warsztaty interaktywne. Będzie też omówienie trudnych przypadków z praktyki dermatologicznej.
R.N.: Poranne pokazy specjalnie wybranych przypadków klinicznych wprowadzają zawsze duże ożywienie i pobudzają do interesujących dyskusji oraz komentarzy. Zapraszam do udziału w warsztatach dermoskopowych. Dermoskopia zajmuje obecnie najważniejsze miejsce w różnicowaniu zmian barwnikowych w obrębie skóry i błon śluzowych. Metoda ta pozwala w sposób nieinwazyjny na wczesne wykrywanie czerniaka. Podczas czwartkowych warsztatów AZS odpowiemy na trudne pytania najczęściej zadawane przez rodziców dzieci z atopowym zapaleniem skóry oraz lekarzy rodzinnych: Jak wybrać właściwy emolient i dermokosmetyk? Jak poprawić jakość życia w rodzinie atopowej?